Facebook, Blok Zinciri (Blockchain) Teknolojisine Hazırlanıyor

Recode, sosyal medya devi Facebook’un, sadece blok zinciri üzerinde çalışacak bir ekip oluşturduğunu bildirdi. Coinbase ve Paypal ile de çalışmış olan eski Messenger lideri David Marcus, kendi Facebook hesabında yayınladığı gönderisiyle bu projenin liderliğini üstlendiğini açıkladı.

Henüz, hiç kimse Fecebook’un bu hamleyle neyi amaçladığını bilmiyor. Bitcoin’e rakip olacak bir kripto-para birimi mi yapıyorlar, yoksa sadece yapılacaklar listesine blok zinciri de mi ekliyorlar?

Facebook’un gelecek planlarıyla ilgili tahminler konuşulmaya başlandı bile:

  • Facebook, blok zincir uygulamasının internetin ayrılmaz bir parçası olacağı güne hazırlık yapıyor.

Facebook, kullanıcılarını elde tutmak için WhatsApp, Oculus VR, Instagram gibi birçok temel uygulamayı satın aldı. SnapChat gibi satın alamadığı uygulamalardan da esinlenmeyi tercih etti. Durum böyleyken, internet kullanıcıları blok zinciri uygulamasıyla bütünleştiğinde, bu durumun kendi rakibi haline gelme riskini göze almak istemiyor. Facebook’a göre, blok zincire sahip olamazsın ancak kendi platformunu diğerlerine göre daha iyi adapte edebilirsiniz.

  • Facebook kullanıcılarının verilerini blok-zinciri düzeyinde güvenli hale getirmek istiyor.

Son dönemde yaşanan Cambridge Analytica skandalı, sanıldığı gibi bir toplu göçe sebep olmadı. Ancak, halkın hem Facebook’la hem de Facebook’un gizli bilgilerimizi korumasıyla ilgili şüpheleri devam ediyor. Blok zinciri teknolojisinin en sevilen özelliklerinden bir tanesi, sahip olduğu tüm bilgileri merkezi olmayan bir sistemle koruyor olması. Bir diğer deyişle, blok zincir teknolojisi tek merkezli sistemin güven sorununu ortadan kaldırarak, verilerin herhangi bir organizasyonun eline geçmesini önlüyor.

  • Facecoin

Facebook, kendi kripto-para birimini üretebilir. Hatta, artık anlamlı etkileşim yaratma çabamızı sonlandırarak, başarılı içerikleri kendi kripto-paralarıyla ödüllendirerek insanları Facebook’ta vakit geçirmeye teşvik edebilir.

Tüm bu varsayımlara rağmen, henüz Facebook’un blok zinciri uygulamasıyla ilgili planını bilmiyoruz. Ancak, Zuckerberg büyük bir teknoloji dalgası olması beklenen blok zincir teknolojisini şirketiyle bütünleştirmekte kararlı gözüküyor.

 

Kaynak: Futurism

Posted by Ceren Seber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir