Facebook “Çöpçatanlık Hizmeti” Vermeye Başlıyor

Facebook’un yıllık F8 Geliştirici Konferansında konuşan Mark Zuckerberg, ilişki arayışındaki kullanıcıların site üzerinden yeni kişilerle tanışmasını ve sohbet etmesini sağlayacak bir “flört özelliği”ni yakın zamanda hayata geçireceklerini duyurdu.

Facebook’u kullanıcılar için “tüm sosyal ihtiyaçların karşılandığı” bir platform haline getirmeyi hedefleyen Mark Zuckerberg, şirketin her yıl düzenlediği F8 Geliştirici Konferansı’nda “romantik” bir açılım yaptı. Görünüşe bakılırsa artık Facebook sadece eski arkadaşlarınızı değil, yeni aşklarınızı da bulmanıza yardım edecek. Siteye “flört özelliği” ekleneceğini açıklayan Zuckerberg, oluşturulacak kişiye özel “ilişki profilleri” üzerinden kullanıcıların kendilerine uygun adaylarla tanışmalarına ve sohbet etmelerine imkan tanınacağını belirtti.

Uzun Vadeli İlişkiler Amaçlanacak

Yeni özelliğin, Tinder ya da Bumble gibi popüler online flört uygulamalarından farklı olması amaçlanıyor. Mark Zuckerberg, konuşmasında platformun “uzun vadeli ve gerçek ilişkiler kurmaya yönelik” olduğunu vurguladı ve “sadece takılmak” isteyen kullanıcılara yönelik olmadığını belirtti. Kullanıcıların oluşturduğu ilişki profilleri diğer arkadaşları tarafından görülemeyecek. Platformu kullanan Facebook kullanıcıları, ortak ilgi alanları üzerinden eşleştirilecek ve Facebook Messenger ya da Whatsapp aracılığıyla sohbet etmeleri sağlanacak.

“Sanal İlişki” Çağı

Dünyada her yıl bir milyondan fazla kişi internet üzerinden tanışarak evleniyor. 2013 yılında PEW Araştırma Şirketi’nin yayınladığı Online Randevu ve İlişkiler adlı rapor; internet kullanıcıları arasında “online flört siteleri yeni insanlarla tanışmak için iyi bir yoldur” diyenlerin oranını %59 olarak belirledi. Sanal sosyalleşme çağında, her geçen gün online flört siteleri daha çok popüler hale gelirken; Facebook gibi popüler sosyal medya sitelerinin “sanal ilişki” yönlendirmelerinin gelecekte ilişki ve evlilikler konusunda nasıl bir etki yaratacağını zaman gösterecek.

Kaynak: CNBC

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir