Facebook Yapay Zekâyı Nasıl Kullanıyor?

Facebook insanlara iletişim kurma ve keyifli vakit geçirme imkânı tanıyan bir sosyal ağdan ibaret değil. 497 milyar dolarlık piyasa değerine sahip şirket, aynı zamanda güncel teknolojileri kullanarak yeni özellik ve araçlar geliştiriyor. Facebook bu inovatif yaklaşımı sayesinde sahip olduğu dev kullanıcı kitlesinin internet kullanım alışkanlıklarını şekillendirmeyi hedefliyor.

Yapay Zekâ İntihar ile Mücadele Edecek

Facebook’un yapay zekâsı, kullanıcıların gönderi ve videolarını tarayarak intihar eğilimi olan kişileri tespit edebiliyor. Yapay zekâ, gerekirse bu kişilere ya da arkadaşlarına sorunu çözmeye yardımcı olabileceğini düşündüğü yazılar gönderebiliyor. İntihar eğiliminin daha yüksek olduğu kritik durumlarda ise kullanıcının bilgileri Facebook tarafından yetkili bir kişi ya da kuruma iletiliyor.

Fotoğraf Tanıyacak, Açıklama Yazacak

Facebook kullanıcılarının yüzlerini tanıyor. Facebook’a arkadaşlarınızla birlikte çektirdiğiniz bir fotoğrafı yüklediğinizde yüksek oranda hepinizi doğru şekilde etiketlediğine şahit olmuşsunuzdur. Şimdi bunun bir adım ileriye gittiğini düşünün: Facebook’un yapay zekâsı yüklediğiniz fotoğrafları analiz ederek yeni yüklediğiniz fotoğraflar için açıklamayı kendisi yazacak.

Blöf Yapabilen Sohbet Botu

Sohbet botu (chatbot) hizmet sektöründe kullanıcılara destek olmak amacıyla tasarlanan, yazılı veya sözlü insan konuşmasını taklit eden yazılım uygulamalarıdır. Facebook, yapay zekâ destekli sohbet botlarını insanlarla müzakere edecek şekilde eğitiyor. Yapılan araştırmalarda, insanlarla yaptığı her 2 tartışmadan 1’inde galip gelen sohbet botları, blöf dahil birçok pazarlık taktiğini kullanabiliyor.

Sohbetlerinizi İzleyen Üçüncü Göz

Facebook Messenger sahip olduğu yapay zekâ destekli DeepText özelliği sayesinde sohbetlerde yazdıklarınızı anlayabilir ve yorumlayabilir. Arkadaşınızla tatil planı yaparken, sessizce konuşmalarınızı takip eden DeepText gitmeyi düşündüğünüz şehir hakkında “otel fırsatları” ya da “araç kiralama imkanları” ile araya girebilir.

Uygunsuz İçerikleri Engelleyecek

Facebook, nefret söylemi ve şiddet barındıran içerikleri aldığı şikayetler doğrultusunda değerlendiriyor ve Facebook ilkelerine ters düşen içerikleri siliyordu. Facebook’un yapay zekâsı, artık bu içerikleri kullanıcılar tarafından şikayet edilmesine gerek kalmadan tespit edip silebilecek.

Kaynak: Inc

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir