Ford’un Otonom Araçları Washington DC Sokaklarında Geziyor

Ford ve Argo AI tarafından geliştirilen sürücüsüz araçlar, Washington DC’de test sürüşlerine başladı. Test sürüşlerinin sorunsuz olarak tamamlanması halinde, sürücüsüz araçlardan oluşan bir filo, 2021 yılından itibaren şehir sakinlerine taksi hizmeti vermeye başlayacak.

Washington DC’nin yerel yöneticileri, geçtiğimiz yıl yapılan bir düzenleme ile şehir içinde tam otonom araç testleri gerçekleşmesinin önünü açmıştı. Geçtiğimiz günlerde, otomotiv devi Ford ve Argo AI ortaklığında tasarlanan otonom araçlar, Washington DC yollarında ilk test sürüşlerini gerçekleştirdi.

Otonom araçlar şehir sakinlerinin oldukça ilgisini çekti fakat, yakın zamanda başkentliler için yollarda sürücüsüz araçlara rastlamak sıradan bir manzara haline gelecek gibi duruyor. Ford, Washginton DC’de sürücüsüz araç filosu kurarak Uber benzeri bir araç paylaşım ağı yaratmayı hedefliyor. Eğer her şey yolunda giderse, 2021 yılında Ford’un otonom araçları Washington DC’nin bazı pilot bölgelerinde taksi hizmeti verecek.

Şehir içinde tamamen otonom araçlardan oluşacak bir ulaşım ağı, aynı zamanda bu araçlarda gerçekleşmesi muhtemel teknik sorunlara müdahale etmek için de şehrin hemen hemen her bölgesinde teknik destek ekiplerinin bulundurmayı gerektirecek. Bu durumun, bölgede yeni iş alanları yaratmak yeni bir fırsat olduğunu için gören Ford, yerel yöneticilerle iş birliği yaparak şehirde operasyon merkezi kurmak ve bu merkezde araç operatörleri ve teknisyen eğitmek için harekete geçti.

Kaynak: The Verge

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir