Yeni Fotoğraf Eleştirmeniniz: Google AI

Google tarafından yeni geliştirilen bir yapay zekâ, çektiğiniz fotoğrafları hem teknik hem de estetik açılardan sizin beğenilerinize uygun şekilde değerlendirebiliyor. 

Hangimiz sosyal medyada paylaşacağımız bir fotoğraf için onlarca fotoğraf arasında boğulmadık ki? Hayatımızı her yönden kolaylaştırmak için çalışmalarına devam eden Google, bu sorunu yapay zekâ kullanarak geliştirdiği Nöral Görüntü Değerlendirme (NIMA) sistemi ile çözmeyi planlıyor.

Fotoğraf uygulamaları, fotoğraflarınızın içinde yer alan objeleri bulmanızda size yardımcı olabilir. Fakat bu fotoğrafların paylaşmaya değer olup olmadığını size söyleyemez. Google, yeni teknolojisi üzerinde başarılı olursa yeni sanat eleştirmeniniz yapay zekâ olacak ve bu kararı sizin yerinize verebilecek.

İnsanlarla Benzer Puanlamalar Yapabiliyor

Bazı görüntüler güzeldir, çünkü insanların duygularına hitap ederler. Makinelerde bu duygular -henüz- bulunmadığı için estetik güzellikleri bizim kadar başarılı bir şekilde değerlendiremiyorlardı.

Google’ın yeni yapay zekâ sistemi ise çektiğiniz fotoğrafları, derin nöral ağ kullanarak sizin beğenebileceğinizi düşündüğü şekilde değerlendirebiliyor. Sistemin amacı, spesifik bir insan algısına uyacak şekilde kalite puanlaması yapmak. Google tarafından yapılan denemelerde; bu sistem tarafından verilen puanların, insanlar tarafından verilen puanlarla benzer olduğu sonucuna varıldı.

Sistem, değerlendirmeleri yapmak için eğer varsa referans fotoğraflar kullanıyor. Referans olarak alacağı bir hedef fotoğraf yoksa istatistik modellerine dönüyor.

Kaynak: The Verge

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir