Gazeteci Yapay Zekalar ile “Tarafsız Haber” Gerçek Karşılığını Bulabilir

Knowhere isimli bir startup, makine öğrenimi ve insan gazetecilerin gücünü birleştirerek haberlerin en güvenilir ve en tarafsız şekilde sunulabilmesi için yeni bir sistem geliştirdi.

Knowhere News isimli haber sitesinde haberler insan-makine iş birliği ile yazılıyor. Sistem şu şekilde işliyor:

  • Siteye ait yapay zeka, önce internette dolaşan en popüler haber konuları içerisinden bir haber seçiyor. Bu konu başlığını seçmesinin ardından internette bununla ilgi binlerce haber kaynağını tarıyor.
  • Bu sırada yapay zeka her bir kaynağın güvenilirliğini de değerlendirme altına alıyor. Böylece çok da güvenilir olarak kabul edilemeyecek olan haber kaynakları, diğer büyük ve önemli kaynakları gölgesi altına almamış oluyor.
  • AI, konuyu bütün taraflarıyla inceledikten sonra kendi “tarafsız” versiyonunu yazıyor. Kendi tarafsız haberinin yanında “olumlu” ve “olumsuz” yaklaşımlarla ayrı olarak içerik üretimi yapabiliyor. Politik haberler için de “sağ” ve “sol” kanatlardan yaklaşım ile yazılmış iki ayrı versiyon üretiyor.

Örneğin:

Tarafsız: Mark Zuckerberg Facebook’un, Messenger’dan gönderdiğiniz bütün mesajları taradığını kabul etti.

Olumlu: Facebook, Messenger’ınızı gönderilen zararlı içerikler için taradığını açıkladı.

Olumsuz: Facebook; Messenger’ınızı gözetlediğini, özel fotoğraflarınızı ve bağlantılarınızı ‘taradığını’ kabul etti.

“İnsan Gazetecileri” Devreden Çıkarmıyor

Knowhere Yazı İşleri Müdürü ve kurucu ortağı Nathaniel Barling, yazılan her haberi editleyen iki insan editör çalıştırdıklarının altını çiziyor. Bu editörlerden sonra Barling’in de onayını alan içerikler siteye koyuluyor. Haberlerin editlenmiş versiyonları da kendini geliştirebilmesi adına yapay zekaya yeniden gönderiliyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir