Geleceğin İşleri ve Bunların Küresel Verimliliğe Etkileri Neler Olacak?

McKinsey Global Institute (MGI) tarafından yayımlanan “Çalışan Bir Gelecek: Otomasyon, İstihdam ve Verimlilik” başlıklı rapor; otomasyonla birlikte gelecekte iş alanında olacak değişimler ve bu değişimlerin küresel anlamdaki etkileri üzerine ayrıntılı bilgiler içeriyor.

Robotik, yapay zekâ ve makine öğrenimindeki gelişmeler; makinelerin insan performansıyla eş ya da onlardan daha iyi performans göstermeleriyle birlikte yeni bir otomasyon çağına girmemize yol açtı. MGI tarafından, “işlerin geleceği” ile ilgili son iki yıldır devam eden araştırmaların bir parçası olarak “Çalışan Bir Gelecek: Otomasyon, İstihdam ve Verimlilik” isimli bir rapor yayımlandı.

Yayımlanan raporda MGI; otomasyonun verimlilikte bir artış sağlayacağını, bu durumun da ekonomik büyüme ve refah getireceğini belirtiyor. Bunun yanında raporda, kişi başına düşen gayrisafi millî hasılada büyüme gerçekleşebilmesi için kişilerin makinelerle birlikte çalışmaya devam etmeleri gerektiği ve otomasyonla yerlerinden edilen çalışanlar için istihdam sağlanacağı varsayımı da yer alıyor.

Raporun ayrıntılarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

McKinsey Global Institute: “A Future That Works: Automation, Employment, And Productivity”

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir