Gökyüzündeki Lüks Eviniz: Geleceğin Yolcu Uçakları

Günümüzde havayolu ulaşımı giderek yaygınlaşıyor. Fakat, art arda dizilmiş küçük koltuklarda saatlerce yolculuk yapmaktan kimsenin zevk aldığı söylenemez. Havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler, yakın zamanda uçak seyahatlerinin daha rahat ve zevkli hale geleceğini gösteriyor. Geçtiğimiz hafta on ikincisi düzenlenen Kristal Kabin Ödülleri Hamburg’da sahiplerini buldu. Birbirinden fütüristik tasarımların yarıştığı etkinlikte, ödüllü projelerden bazıları şunlar:

Qatar Airways’in halihazırda birkaç uçuşunda kullanığı Qsuite adlı oturma sistemi “En İyi Konsept” ödülünün sahibi oldu. Uçağın hareket yönüne ters olan koltuklar hareket hastalığı bulunan yolcular için ideal olmayabilir ama karşılıklı konulmuş koltuklar ve masa, uçak yolculuğu esnasında konuşmak ya da çalışmak isteyen gruplar için kullanışlı gözüküyor. Yolcular sohbet etmek ya da toplantı yapmak istemediğinde koltuklar arasındaki engeli geriye doğru kaydırırak kendilerine özel alan yaratabilir, hatta Qsuite kabinini çift kişilik bir yatağa dönüştürebilirler.

Art arda dizilmiş yolcu koltukları arasına “hareketli duvar” koyan Rockwell Collins bu tasarımıyla “En İyi Kabin Sistemi” ödülüne layık görüldü. Silhouette Move adı verilen sistem, yolcuların önlerinde bulunan alan genişliğini istedikleri gibi ayarlamalarına ve kabin bagajlarını ayak uçlarına yerleştirmelerine imkan tanıyor.

Uçakta seyahat ederken gökyüzünü seyretmek güzel olmaz mıydı? “Malzeme ve Parçalar” kategorisinde ödül alan bir başka Rockwell Collins tasarımı Secant Luminous Panel uçağın tavanını dev bir ekrana çevirerek yolculuğu daha büyüleyici hale getirmeyi hedefliyor.

Geleceğin uçaklarında koltuğunuzun önünde geleneksel 2 boyutlu ekran yerine sanal gerçeklik (VR) cihazları bulabilirsiniz. “Uçak İçi Eğlence Sistemleri” ve “Vizyoner konsept” kategorisinde öne çıkan VR ve 3D teknolojileri yakın zamanda uçuşlarda kullanılmaya başlanacak.

Kaynak: Futurism

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir