Yapay Zekâ Destekli Geri Dönüşüm Robotu Üretildi

Barcelona merkezli Ferrovial şirketi, geri dönüştürme işlemlerini daha hızlı ve etkili yapmak için Zen Robotics şirketi ile işbirliği yaptı. Geliştirilen yapay zekâ destekli robotik teknoloji, sağlık açısından tehlike arz eden atık ayrıştırma işini insanlardan devralacak gibi gözüküyor.

Avrupa Parlamentosu’nun geçtiğimiz yıl aldığı karara göre Avrupa, kentsel atıkların geri dönüştürülme oranını 2025’e kadar %55 oranına getirmek zorunda. Bunun için, İspanyol altyapı operatörü ve belediye hizmetleri şirketi Ferrovial, Zen Robotics ile işbirliği yaparak katı atıkların geri dönüştürülme işlemine yapay zekâ ve robotik uygulamalarını dâhil ediyor.

Zen Robotik Geri Dönüştürücüsü atık akışını kontrol eden çokça sayıda sensöre sahip. Yapay zekâ, atıkların içinden sınıflandırma yaparak ayrılacak maddeleri tanımlıyor; robotik kol ise kıskaç yardımıyla bu maddeleri hızlıca ve eksiksiz bir şekilde ayırıyor. 30 kiloya kadar iri maddeleri ayırabilen Zen Robotik Teknolojisi, robotik kıskaç başına saatte 2 bin kere işlem yapabiliyor.

Kaynak: Climate-Kic

Posted by Sonat Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir