Google, Acil Çağrı Yapan Kullanıcıların Konum Bilgisini Görevlilere Aktarıyor

Kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak için konum takibi hizmeti sunan Google, bu konuda hayat kurtaracak bir yenilik yaptı. Bundan böyle Google, Android mobil cihazlarından 911’i arayan kullanıcıların konum bilgisini, acil durum çağrı merkezine aktarıyor.  

T-Mobile ve RapidSOS GSM operatörleriyle işbirliği yapan Google, acil durumlarda devreye girecek konum takibi hizmetini ABD’de faaliyete geçirdi. ABD’deki T-Mobile kullanıcıları 911’i arayarak acil durum çağrısı yaptığında, konum takibi servisi otomatikman devreye giriyor. Aynı zamanda, Bir T-Mobile abonesi, RapidSOS’un kapsama alanındaysa acil durum çağrı merkezine iki kanaldan da bilgi aktarımı yapılabiliyor. Google’ın işbirliğiyle oluşturulan yeni servis, GPS, Wi-Fi, mobil şebeke verilerini kullanmanın yanı sıra telefonlardaki sensörlerden gelen verileri de algılıyor. Bununla birlikte sistemin, Google Haritalar uygulamasındaki konum takibinde olduğu gibi çalıştığı düşünülebilir.

Google, 2016 yılında acil durum konum paylaşımı servisini duyurmuştu; ancak T-Mobile ve RapidSOS ile yaptığı işbirlikleri sayesinde bu konuyu şimdi faaliyete geçirebildi. Denenen servis, kullanıcı verilerini hızlı ve doğru bir şekilde çağrıyı karşılayan görevlilere aktardığı için güvenilirlik testinden geçti. Android 4.0 ve üstü sürümlere sahip tüm Android telefon kullanıcıları ayrı bir uygulama indirmeden bu hayat kurtaracak sistemden faydalanma imkanı buluyor.

Kaynak: News18 Tech

Posted by Sevde Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir