Google Araştırmacılara Kolaylık Sağlamak için Veri Kümesi Arama Motoru Yayınladı

Google, veriye dayalı haber yapan araştırmacılara ve gazetecilere büyük yardım ve kolaylık sağlayacak bir veri kümesi arama hizmeti sundu.

Google’ın yayınlamış olduğu bu destekten önce, araştırmacılar veri kümelerine ulaşmak için Dünya Bankası, NASA ve ProPublica gibi resmi kuruluşlara veya Kaggle gibi veri kümesi arama motorlarına başvuruyordu. Orijinal adıyla “Google Dataset Search”, internet ortamında elde ettiği tüm veri kümelerini daha pratik bir şekilde kullanıcılara sunuyor.

İnternet kullanıcıların aşina olduğu Google arama motoru kadar anlaşılır bir hizmet sunan yeni veri arama motoru, aratılan anahtar kelimeye ilişkin tüm verileri kullanıcılara sunuyor. Örneğin, hava durumu arşiv şemalarına erişmek isteyen kullanıcılar, “günlük hava durumu” gibi basit bir anahtar kelimeyle araştırmalarına başlayabiliyor. Kullanıcılar, çeşitli kısayolları da destekleyen yeni veri motorunda yapacakları aramaları “hava durumu www.mgm.gov.tr” diye özelleştirerek, yalnızca Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne ait sonuçlara erişebiliyor.

Kaynak: The Next Web

Posted by Sevde Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir