Google Çin’de Yapay Zekâ Araştırma Merkezi Açtığını Duyurdu

Google, yapay zekâ geliştirme alanındaki erişimini genişletmek için Pekin’de bir yapay zekâ araştırma merkezi açtığını resmi olarak duyurdu. Merkez, kendi içinde yapacakları çalışmaların yanında; konferanslar ve atölye çalışmalarına fon sağlayarak, bölgedeki yapay zekâ araştırmalarını daha üst seviyelere taşımayı hedefliyor.

Google’ın Yeni AI Kalesi: Çin

New York, Toronto, Londra ve Zürih’te yapay zekâ (AI) merkezleri bulunan teknoloji devi Google, şimdi de Çin’in başkenti Pekin’de benzer bir araştırma merkezi açtıklarını duyurdu.

Google arama motorunun hala yasak olduğu Çin, yapay zekâ (AI) alanında çok sayıda önemli araştırmacıya ev sahipliği yapıyor. Google’ın, teknoloji konusunda aksiyonun büyük bir kısmının gerçekleştiği bu ülkede yapay zekâ araştırma merkezi açma fikri tam da bu sebeple oldukça anlaşılabilir.

Google’ın bilimsel araştırma ve makine öğrenimi alanındaki baş bilim adamı Fei-Fei Li, bir blog yazısında, Çin’in AI konusunda ne derece önemli olduğunu şu örneklerle açıklıyor:

“2015 yılında dünyanın en iyi 100 yapay zekâ dergisindeki tüm içeriğin yüzde 43’ü Çinli yazarlar tarafından oluşturdu. AI Geliştirme Derneği (AAAI), düzenlenecek olan yıllık toplantı, bu yıl Çin’in yeni yıl tatiliyle örtüştüğü için toplantı tarihini yeniden düzenledi.”

Bütün bunlar, Çin’in AI topluluğu için ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Google’ın yeni Çin ekibi, Stanford Üniversitesi Yapay Zekâ Laboratuvarı’nın direktörlüğünü yaptıktan sonra Google’a gelen Li tarafından yönetilecek. Li’nin yaptığı açıklamaya göre, merkez şimdiden AI konusunda uzman isimleri kadrosunda topladı bile.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir