Google’ın Yeni Yapay Zekâsı İnsan Gibi Konuşabilecek

Google’ın yapay zekâ şirketi DeepMind, insan gibi konuşabilen yeni yapay zekâsı WaveNet’i tanıttı. DeepMind’ın geçtiğimiz yıl ayrıntılarını paylaştığı WaveNet artık çok daha başarılı bir versiyonuyla kullanıma hazır. Şimdilik yalnızca İngilizce ve Japonca’yı robotik olmayan bir aksanla konuşabilen yapay zekâ uygulaması, Google’ın sesli asistanı için kullanılacak.

Gün geçtikçe daha fazla insansı özelliklere sahip olmaya başlayan yapay zekâlar, artık insan gibi de konuşabilecek. Yapay zekâlarla iletişim kurarken bize onların insan olmadıklarını sürekli hatırlatan en önemli şey robotik bir aksana sahip olmalarıydı. Google’ın yeni yapay zekâsı artık bunu da ortadan kaldırıyor.

DeepMind geçtiğimiz yıl, gerçek insan konuşmasını taklit edebilen sinir ağı yazılımı WaveNet’i tanıtmıştı. Fakat o zaman için WaveNet, 0.02 saniyelik bir konuşmayı gerçekleştirebilmek için 1 saniye işlem yapıyordu. Aradan geçen bir yılda DeepMind mühendisleri, yazılımı 1000 kat daha hızlı hale getirmeyi başardı. WaveNet şu anki versiyonunda, 20 saniyelik bir konuşma için 1 saniye harcıyor ve aynı zamanda daha iyi bir ses kalitesi de sunuyor.

Şimdilik yalnızca ABD İngilizcesi ve Japoca dillerinde var olan yazılım, Google Asistan için kullanılacak. Önümüzdeki dönemlerde de diğer diller için çalışmalar gerçekleştirilecek.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir