Google Sizin Hakkınızda Ne Biliyor?

Yolumuzu kaybettiğimizde Google Haritalar’dan yardım istiyoruz. Kendimizi rahatsız hissettiğimizde belirtileri Google’da aratıp hastalığımız hakkında fikir sahibi olmaya çalışıyoruz. Gmail’den işlerimiz hakkında konuşup, Hangout’ta sohbet ediyoruz. Google Drive, tüm resim ve belgelerimize; Google Alışveriş satın aldığımız tüm eşyaların bilgisine sahip. En son merak ettiğimiz şey, en son geçtiğimiz sokak, en son dinlediğimiz müzik, en son çektirdiğimiz fotoğraf, en son konuştuğumuz arkadaşımız… Google sizi izliyor, tüm hayatınızı kayıt altına alıyor ve siz bu bilgileri silseniz bile veri deposunda saklı tutmaya tutmaya devam ediyor.

Google’ın araçlarını kullandığınız müddetçe sizin hakkınızda veri toplamasını engelleyemezsiniz. Fakat Google’ın az bilinen bir özelliği (Google Take Out) sayesinde bu zamana kadar Google’ın sizin hakkında topladığı tüm verileri görebilirsiniz.

Google Take Out Nasıl Kullanılır?

  • Google Take Out sayfasına girin, yedeklemek istediğiniz ürünleri seçin ve sayfanın altındaki “ileri”yi tıklayın.

  • Dosya formatını seçin. Arşivinizi ZIP dosyası halinde almak istiyorsanız bunu belirtmelisiniz. Verilerinizin birden çok dosyaya bölünmesini önlemek için tam 50 GB’lık bir dosyaya gitmenizi öneririz. Örneğin, 2 GB’ı seçerseniz ve Google’da çok fazla bilgiye sahipseniz, çok sayıda ZIP dosyanız olacaktır. Eski bir bilgisayardaysanız 2 GB’ı seçin, çünkü 2GB’tan büyük ZIP dosyaları daha yeni işletim sistemlerine ihtiyaç duyar.

 

  • Arşivinizi e-posta yoluyla bir bağlantı biçiminde alabilir veya arşivin Dropbox, Google Drive veya Microsoft OneDrive’a gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Arşivin size nasıl iletileceğini seçin ve “Arşiv Oluştur” a dokunun.

Google, bulut sisteminde sakladığı tüm bilgileri toplar ve size bir e-posta gönderir. Ardından, Google’ın bu zamana kadar hakkınızda topladığı tüm verileri, fotoğrafları ve daha fazlasını görebilirsiniz.

Kaynak: CNBC

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir