Google Yapay Zekâ ile Mucizeler Yaratmaya Devam Ediyor

Yapay zekâ artık erişilmez bir teknoloji değil ve hızla hayatımızın bir gerçekliği haline geliyor. Yıllık düzenlediği I/O Geliştirici Konferansını bu sene bir “yapay zekâ şovu” haline getiren Google, yakın zamanda hayata geçirmeyi planladığı yapay zekâ destekli teknolojileri tanıttı. Gelin gündelik hayatımızı önemli ölçüde değiştirecek bu  inovatif Google ürünlerine göz atalım:

1. İnsan Gibi Konuşan “Google Duplex”

Google’ın “Duplex” adını verdiği yeni sanal asistanı, sahip olduğu doğal ses tonu ve sohbet etme yeteneğiyle insandan ayırt edilemiyor. Duplex’in gün içinde randevularınızı planlamaya yardımcı olacağını belirten CEO Sunder Pichai, dinleyicilere sanal asistanın nasıl hizmet verdiğini gösteren bir de video izletti. Videoda, kullanıcı Duplex’ten saç kesimi için kuaför randevusu almasını istiyor. Kuaförle bir telefon görüşmesi gerçekleştiren ultra insansı Duplex, o kadar doğal bir konuşmaya sahip ki, yapay zeka olduğu telefonun diğer ucundaki insan tarafından anlaşılmıyor.

 

2. Google Lens ile Arttırılmış Gerçeklik

Alışverişte gördüğünüz ayakkabının modeli çok hoşunuza gitti ama fiyatı çok pahalı. Piyasada, o ayakkabıya benzer daha uygun fiyatlı alternatiflerin tek bir dokunuşla karşınıza çıkması güzel olmaz mıydı? Google’ın yapay zeka destekli arttırılmış gerçeklik teknolojisi Google Lens, çekilen fotoğrafları analiz ederek saniyeler içinde o fotoğraf ile internette mevcut bilgileri önünüze getiriyor. Aynı zamanda Google Haritalar’a adapte edilen bu devrim niteliğinde teknoloji sayesinde, girmeyi düşündüğünüz bir cafenin tabelasını telefonunuza okutarak menü seçeneği hakkında bilgi sahibi olabilir, ağaçta gördüğünüz bir çiçeğin cinsini anında öğrenebilirsiniz.

3. Gmail’e Otomatik Cümle Tamamlama Özelliği

Google, yapay zeka deteğiyle konuşma kalıplarınızı öğrenerek yazdığınız maillerde cümleleri kendisi tamamlayacak. Dilerseniz bu özelliği kapatabilirsiniz ama siz kullandıkça hakkınızda daha isabetli analizler yapmaya başlayacak. Bu özelliğin uzun vadede kullanıcılara büyük zaman tasarrufu sağlaması bekleniyor.

Kaynak: The Verge , Wired , CNBC

Posted by Özge Uçar

  1. Teşekkürler, güzeldi. “Qua vadis?” dedirtiyor insana, hayranlıkla kıskançlık bir arada izlerken…

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir