Google’ın Yapay Zekâ Telefon Konuşması Gerçek Olmayabilir

Son günlerde teknoloji dünyası, Google’ın yapay zekâsının yapmış olduğu saç kesimi randevusundan bahsediyor. Ancak birçok kişi bunun gerçek mi sahte mi olduğuna karar veremiyor.

Google, 8 Mayıs’ta sıkıcı telefon görüşmelerinin üstesinden gelmek için tasarlanmış bir teknoloji olan Duplex adlı yeni bir Google Asistan özelliğini tanıttı. Restoran rezervasyonu yapmak istemiyor musunuz? Ya da kuaförünüzü aramakla uğraşmak istemiyor musunuz? Bırakın bir yapay zekâ sizin için tüm bunları yapsın.

Yapay zekâ tanıtımı sırasında, Google CEO’su Sundar Pichai seyircilere şunları söyledi: “Birazdan, Google Asistanı’nı, gerçek bir kuaför salonunu arayıp sizin için randevu alırken dinleyeceksiniz. ”

Ve gerçekten de söylendiği gibi oldu. Yaklaşık bir dakika içinde, yapay zekâ salonu aradı, resepsiyonist ile keyifli bir sohbet etti ve bir randevu aldı. Bu süre zarfında da resepsiyonist, bir yapay zekâ ile konuştuğunu kesinlikle anlamadı.

Yapay zekânın kusursuz bir şekilde bir insanı taklit etmesi dikkatleri çekti. Tipik bir senaryo olmadığı için konuşmayı dinleyiciler önce fark etmedi. Ancak yine de bazı şeyler birbirine uymuyordu ve devamında bu uyumsuzluklar fark edilmeye başlandı.

Güvenilir haber ve analiz sunan medya şirketi Axios’un ifadesine göre, hattın diğer ucundaki kişi kendisini veya firmasını tanıtmadı. Arka planda ortama ait bir gürültü, müşterilerin sesi veya saç kurutma makinasının sesi yoktu. Ve resepsiyonist, randevuyu tamamlamak için bir telefon numarası yerine yalnızca bir isim sordu.

Axios, soruları anlamlandırmak için Google’a ulaştı fakat cevap alamadı. Aynı zamanda, Axios gizli kalacağının garantisini vermiş olsa da, Google salonun adresini vermedi, buna ek olarak da videoyu düzenleyip düzenlemedikleri hakkında da bir yorum yapmadı.

Google CNET’e konuyla ilgili şunu söyledi: “Asistan, hattın diğer tarafındaki kişiye bir dijital kişisel asistanla konuştuğunu söyleyebilir.” Ancak başka bir açıklamada bulunmadı.

Kaynak: Futurism

Posted by Ceren Seber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir