Harvard Üniversitesi Öğrencilerinden Tarımı Geliştirecek Buluş

Peru yağmur ormanlarının ücra kısmında yer alan Madre De Dios bölgesinde yapılan yasa dışı madencilik orman tahribatlarına neden oluyor. Bununla birlikte, bölge civa kirliliğiyle de karşı karşıya. Bu durumdan kötü etkilenen yerel halkın sağlığını ve giderek bozulan ekosistemi iyileştirecek çözüm, Harvard Üniversitesi ile Peru Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi öğrencilerinden geldi.

Peru’da son 30 yılda 300.000 hektardan fazla yağmur ormanı tahrip edildi ve yılda yaklaşık 40 ton cıva doğaya karıştı. Yoksul Peru halkının sağlığının kötü etkilenmesi ve büyük bir kesiminin yasa dışı yollardan geçimlerini sağlaması üzerine genç mucitler duruma bir çözüm bulmak için harekete geçti. Harvard Üniversitesi öğrencileriyle Peru Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri işbirliği yaparak toprağın verimliliğini ölçecek ve tarımı geliştirecek bir cihaz icat ettiler.

Bitkilerin ihtiyacı olan besin maddesini topraktan sağlıklı bir şekilde elde edebilmesi için önemli minerallerden biri olan “Fosfor”, icadın odağı oldu. Fosfor tarımı geliştirmek için gerekli, ancak bilinçli kullanılmadığı durumlarda bitkilere zarar verebiliyor. Öğrencilerin geliştirdiği spektrometre cihazı, topraktaki fosfor oranını ölçüyor ve toprağın tarıma uygun olup olmadığını belirliyor. Örneğin, cihaz topraktaki fosfor oranının yetersiz olduğu gösteriyorsa, toprağın gübrelenmesi gerekiyor.

Öğrenciler, geliştirdikleri spektrometre cihazı sayesinde Peru halkının bundan böyle yasa dışı yollara başvurmayacağını ümit ettiklerini belirtti.

Kaynak: Harvard School of Engineering and Applied Sciences

Posted by Sevde Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir