Artık Robotlar Dokunma Hissine Sahip Olabilecek

Mühendisler, bir insanın elindeki dokunma hissini taklit edebilen “esnek deri” geliştirdiler. İnsan biyolojisinden esinlenerek üretilen bu sensörlü cilt, robotların ellerine uygulanan kuvveti ve titreşimi hissetmelerini sağlayacak.

Bir robot, bir bombayı etkisiz hale getirmeye çalıştığında ya da omlet hazırlayacağı zaman yumurtayı kırmak istediğinde, nesnenin elinden ne zaman kayıp gittiğini hissedebiliyor olması gerekir. Bugüne kadar robotik ya da protez bir elin bu özelliğe sahip olması neredeyse imkansızdı.

Hissedebilen Robotlar

Washington Üniversitesi ve UCLA’den mühendis takımı, insan parmağının bir yüzeyin üzerine dokunduğunda ya da farklı dokular arasında ayrım yaparken hissettiği gerilimi ve basıncı hissedebilen bir robot cilt sensörü geliştirdiler.

Parmağınızı düz bir yüzeye bastırıp kaydırdığınızda, tırnağınızın hemen altındaki kısımda kaymanın ters yönüne doğru bir çıkıntı oluştuğunu fark edeceksiniz. Buna “kesme kuvveti” adı veriliyor. Yeni teknoloji sayesinde robotlar bu kesme kuvvetini ve titreşimleri algılayabilecek.

Bu da robotların çok ince cerrahi operasyonlar, bomba imha etme ya da mutfak işleri gibi pek çok görevi mükemmel bir şekilde yerine getirmeyi başarabilecekleri anlamına geliyor.

Kaynak: Futurity

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir