Huawei Ruh Halimizi Okuyabilen Sesli Asistan Üzerinde Çalıştığını Açıkladı

Huawei’in üst düzey yöneticileri, sesli asistan ve kullanıcı arasındaki etkileşimi daha “duygusal” hale getirebilecek bir yapay zeka üzerinde çalıştıklarını açıkladılar.

Şu anda sahip olduğumuz sesli asistanlar, bizim için yalnızca “işlevsel” bir role sahipler: Havanın nasıl olduğunu söyleyebilir ya da bir çalma listesini oynatabilirler. Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi Huawei, bunu bir adım ileriye taşıyarak bu asistanları, kullanıcılarının bazı duygusal ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir “arkadaş” haline getirmek istiyor.

Huawei’in yazılım mühendisliği bölümünde başkan yardımcısı olan Felix Zhang bu amaçlarını, “[İnsanlar ve sesli asistanlar arasında] Duygusal etkileşimler sağlamak istiyoruz” sözleriyle anlatıyor.

“Her” Filminden İlham Aldılar

Bir programın kullanıcının ruh halini algılayabileceği ve buna göre yanıt verebileceği fikri “emotion (duygu) AI” olarak tanımlanıyor.

Bu fikir size bilim kurgu filmi konusu gibi geliyorsa çok da haksız sayılmazsınız; zira Huawei mühendisleri, bir adamın Samantha isimli bir sesli asistana aşık oluşunu konu alan “Her” filminden ilham alarak bu çalışmalarına başladılar.

“Samantha bütün mühendislerin hayalidir” diyen Zhang, bu hayali gerçekleştirmek için önemli çalışmalar yaptıklarını dile getiriyor.

Kaynak: CNBC

 

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir