İngiliz Kraliyet Düğününde Yüz Tanıma Teknolojisi Kullanılacak

İngiltere merkezli haber kanalı SkyNews, Prens Harry ve Meghan Markle’ın düğününde ünlü konukları anında tespit etmek için Amazon’un yapay zeka destekli yüz tanıma teknolojisinden faydalanacağını açıkladı.

Prens Harry ve Meghan Markle’ın 19 Mayıs’ta gerçekleşecek kraliyet düğünü televizyon kanallarından ve internetten canlı yayınlanacak. Görkemli düğünün hiçbir anını kaçırmak istemeyen İngiliz SkyNews kanalı, ünlü konukları teşhis etmek için yapay zekâ destekli yüz tanıma teknolojisi kullanacağını açıkladı. Amazon’un 2016 yılında kullanıma açtığı Rekognition adlı yüz tanıma teknolojisi sayesinde, SkyNews düğüne katılım sağlayan tanınmış simaları kadraja girdiği anda etiketleyecek ve isim gibi bazı arkaplan bilgilerinin ekranda gözükmesini sağlayacak.

Diğer yandan, her ne kadar SkyNews bu yüz tanıma teknolojisini düğünün ünlü konukları için kullanacak olsa da; çiftin evleneceği St. George Kilisesi ve Buckingham Sarayı etrafında toplanan halkın mahremiyetini ihlal edip edilmeyeceği tartışma konusu oldu.

Kaynak: Futurism

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir