2018’e Hâkim Olacak 10 Yapay Zekâ Teknolojisi

Yapay zekâ “teknoloji” algımızı tamamen değiştirdi. Artık günlük yaşantımızda bile radikal değişiklikler yaratan yapay zekânın potansiyelinin farkında olan şirketler bunun üzerine önemli yatırımlar yapıyorlar.

Narrative Science’ın raporuna göre, 2016 yılında şirketlerin yüzde 38’inin yapay zekâ kullandığı görülüyordu. Bu oranın 2018’le birlikte yüzde 62’ye çıkması bekleniyor.

Forrester Research tarafından yapılan diğer bir araştırma, bu yıl (2017) yapay zekâya yapılan yatırımda geçen yıla göre yüzde 300 artış yaşanacağını gösteriyor.

Bugün yapay zekâ; bazıları kendini zaman içinde kanıtlamış, bazılarıysa görece daha yeni olan pek çok çeşit teknoloji ve cihaz içeriyor.

İşte 2018’e hâkim olacak devrim niteliğinde 10 yapay zekâ teknolojisi:

1. Doğal Dil Üretimi (NLG)

Dinleyicinin (veya okuyucunun) kolayca anlayabileceği net bir mesajı iletmek için doğru kelimeleri doğru sırayla söylemek (veya yazmak) zor bir iş olabilir. Bilgiyi insan beyninden tamamen farklı bir şekilde işleyen bir makine için bu daha zorlu olabilir.

Bu sorunu çözmek, gelişmekte olan Doğal Dil Üretimi’nin (NLG) odak noktası oldu. Son dönemlerde büyük adımlar atmış bir alan olan NLG, hayatımızın birçok alanında etkisini göstermeye başladı. Şu anda raporlar ve piyasa özetleri oluşturmak için müşteri hizmetlerinde kullanılmaktadır.

Örnek satıcılar: Attivio, Automated Insights, Cambridge Semantics, Digital Reasoning, Lucidworks, Narrative Science, SAS, Yseop.

2. Konuşma Tanıma

İnsan konuşmasını, bilgisayar uygulamaları için yararlı biçimde biçimlendirir ve dönüştürür. Şu anda interaktif sesli yanıt sistemlerinde ve mobil uygulamalarda kullanılmaktadır. Her gün giderek daha fazla sistem, insan dilinin bilgisayara uygun yararlı formatlara uyarlanmasını ve dönüştürülmesini içeriyor.

Konuşma tanıma hizmetleri sunan şirketler NICE, Nuance Communications, OpenText ve Verint Systems’i içerir.

3. Makine Öğrenimi Platformları

Bu günlerde bilgisayarlar da öğrenebiliyor ve inanılmaz derecede akıllılar.

Makine öğrenimi, bilgisayar bilimlerinin bir alt disiplini ve yapay zekânın bir dalıdır. Amacı, bilgisayarların öğrenmesini sağlayan teknikler geliştirmektir.

Algoritma, API (uygulama programlama arabirimi), büyük veri, uygulamalar ve diğer makineler, geliştirme ve eğitim araçları sağlayarak makine öğrenimi platformları her geçen gün daha fazla güç kazanmaktadır.

Şu anda, ağırlıklı olarak tahmin veya sınıflandırma olmak üzere çeşitli ticari faaliyetlerde kullanılıyorlar. Makine öğrenimi odaklı şirketler arasında Amazon, Fractal Analytics, Google, H2O.ai, Microsoft, SAS, Skytree bulunmaktadır.

4. Chatbot

Chatbot’ların (ya da basitçe, botların) çok büyük bir yeniden diriliş yaşadığını ve bununla birlikte inovasyon ve teknolojide hızlı bir ilerleme kaydettiğini inkâr etmek mümkün değil.

Şu an bu teknoloji müşteri hizmetleri ve desteğinde ve akıllı ev yöneticisi olarak kullanılıyor. Sohbet botlarını sağlayan bazı şirketler arasında Amazon, Apple, Creative Virtual, Assist AI, Creative Virtual, Google, IBM, IPsoft, Microsoft, Satisfi.

5. Karar Yönetimi

Akıllı makineler, yapay zekâ sistemlerine kurallar ve mantık getirme yeteneğine sahiptir. İlk kurulum/eğitim, devam eden bakım ve ayarlamalar için kullanılabilir.

Otomatik karar vermeye yardımcı olan veya otomatik karar vermeyi gerçekleştiren çok çeşitli girişim uygulamaları içinde kullanılır.

Bunu sağlayan bazı şirketler: Advanced Systems Concepts, Informatica, Maana, Pegasystems, UiPath.

6. AI-Optimizeli Donanım

Şirketler, yeni nesil uygulamaların hızlandırılması için, donanım tasarımlarıyla makine öğrenimi ve yapay zekâya yoğun yatırım yapıyorlar. Grafik işlemci birimleri (GPU) ve aygıtlar AI-Optimizeli hesaplama işlerini verimli bir şekilde yürütmek için özel olarak dizayn ediliyor ve yaratılıyor.

Bu teknoloji üzerine yoğunlaşmış şirketlerden bazıları: Alluviate, Cray, Google, IBM, Intel, Nvidia.

7. Derin Öğrenme Platformları

Derin öğrenme, en hızlı büyüyen alan ve makine öğrenimindeki yeni büyük trend olarak karşımıza çıkıyor. Derin öğrenme, soyutlamanın farklı seviyelerine tekabül eden çok katmanlı öğrenimler gerçekleştirebilmek için yapay sinir ağlarını kullanan bir dizi algoritmadır.

Derin öğrenmenin bazı uygulamaları; otomatik konuşma tanıma, görüntü tanıma/Optik karakter tanıma, NLP (nöro linguistik programlama) ve algılanabilen ve sayısallaştırılabilen hemen hemen her varlığın sınıflandırılması/tahmini/kümelenmesidir.

Derin öğrenme platformu sağlayıcılarına örnek şirketler: Deep Instinct, Ersatz Labs, Fluid AI, MathWorks, Peltarion, Saffron Teknolojisi, Sentient Technologies

8. Robotik Süreç Otomasyonu

Robotik süreç otomasyonu, kurumsal süreçleri desteklemek için insan görevlerini taklit eden ve otomatikleştiren komut ve yöntemler sayesinde mümkün oluyor. Artık, belirli bir iş veya görev için insanları çalıştırmanın çok pahalı veya verimsiz olduğu özel durumlarda kullanılmaktadır.

Yapay zekânın insanların yerini alması için değil, onların yeteneklerini tamamlamak ve güçlendirmek olduğunu unutmamalıyız.

Buna odaklanan bazı şirketler: Advanced Systems Concepts, Automation Anywhere, Blue Prism, UiPath, WorkFusion.

9. Metin Analizi ve NLP

Doğal dil işleme (NLP), bilgisayarlar ve insan (doğal) dilleri arasındaki etkileşim ile ilgilidir. Bu teknoloji, cümlelerin yapısını anlamanın yanı sıra, anlam ve niyetlerini istatistiksel yöntemler ve makine öğrenimi yoluyla anlamak için metin analizi kullanmaktadır.

Ayrıca, yapılandırılmamış verileri ayıklamak için çok sayıda otomatik asistan ve uygulama tarafından kullanılmaktadırlar.

Bu teknolojilerin hizmet sağlayıcıları ve tedarikçilerinden bazıları: Basis Technology, Coveo, Uzman Sistem, Indico, Knime, Lexalytics, Linguatatics, Mindbreeze, Sinequa, Stratifyd ve Synapsify.

10. Biyometri

Bu teknoloji; vücudun yapısının ve formunun, insan davranışının fiziksel yönlerinin tanımlanması, ölçülmesi ve analizi ile ilgilidir.

Dokunma, görselleştirme, konuşma ve beden dili tanıma ile ilgili etkileşimler de dâhil olmak üzere insanlar ile makineler arasında daha doğal etkileşimler sağlar.

Bu teknoloji şu anda çoğunlukla pazar araştırması için kullanılmaktadır. Bu teknolojilerin tedarikçileri arasında 3VR, Affectiva, Agnitio, FaceFirst, Sensory, Synqera ve Tahzoo bulunmaktadır.

Kaynak: Knowstartup

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir