3D Yazıcıyla Basılan Aletler Yakında Uzay Boşluğunda Kullanılabilecek

Bilim insanları, uzay boşluğunun baskısına dayanabilecek bir plastik türü sayesinde artık ihtiyaç duydukları şeyleri 3D yazıcıyla üretebilecek ve bunları istasyon dışında da kullanabilecekler.

Uzayda bir şeyler kırıldığında onları tamir etmek için hem aletlere, hem de yedek parçalara ihtiyaç duyulur ve bu parçaları direkt olarak dünyadan temin etmek imkânsızdır. Birkaç yıldır Amerikan şirketi Made in Space, bu problemi 3D yazıcılarla çözmeye çalışıyordu. Yapılan açıklamalara göre, yeni bir plastik türü kullanarak buna çözüm bulmayı başardılar.

Şimdiye kadar 3D yazıcıların faydaları sadece uzay istasyonunun içinde görüldü. Çünkü 3D yazıcı tarafından kullanılan plastik, uzay boşluğunun baskısını kaldırabilecek yapıda değildi. Fakat artık istasyon dışında da kullanılabilen yeni bir tür plastik sayesinde bu bir sorun olmayacak. PEI/PC olarak adlandırılan bu yeni plastik, daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 3D yazıcıdan çıkarılan plastikten çok daha güçlü.

PEI/PC sayesinde 3D yazıcıdan çıkartılan aletler uzay yürüyüşlerinde ve hatta uzay istasyonunun dışına kurulacak parçalarda bile kullanılabilecek. Bu durum, daha önce başarılması mümkün olmayan misyonların gelecekte gerçekleştirilebilmesi için de fırsatlar yaratabilir.

Made in Space bu görevlerden ilkini şimdiden planlamaya başladı bile. Şirket; Uluslararası Uzay İstasyonu’nu, 3D yazıcıyla üretilen küçük uydular için bir fırlatma rampası olarak kullanmayı planlıyor. Böylece bu küçük istasyonlar yerden gönderilmelerine kıyasla çok daha ucuza fırlatılabilecek.

Kaynak: Popular Mechanics

Görsel: Made in Space

 

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir