Amazon Yeni Bir “Akıllı Gözlük” Üzerinde Çalışıyor

Amazon, Alexa sanal asistanıyla çalışan yeni bir akıllı gözlük üzerinde çalışıyor. Şirket bu gözlüğü tasarlarken, yüzlerce yıl öncesine dayanan bir teknik olan “kemikten ses iletimi” tekniğini kullanıyor. Böylece kullanıcılar, kulaklığa ihtiyaç duymadan Alexa’yı duyabilme olanağına sahip olacak.

The Financial Times’ta yayımlanan habere göre; Amazon, sanal asistanı Alexa ile çalışacak yeni bir “akıllı gözlük” üzerinde çalışıyor.

Amazon’un yeni çalışmasının, dünyanın her yerinden Alexa’ya erişmesini sağlayan bir akıllı gözlük olacağı belirtiliyor. Rahat bir şekilde giyilebilmesini sağlamak ve insanların dikkatini çekmemek için, cihaz tipik bir gözlüğe benzeyecek.

Gözlüğün en dikkat çekici özelliği ise kullanıcıların kulaklık takmadan Alexa’yı duymalarına izin veren “kemikten ses iletimi” sistemiyle tasarlanmış olması.

Yüzlerce Yıllık Bir Teknik

Amazon’un iddialı tasarımını mümkün kılan kemikten ses iletimi tekniği yaklaşık yüzlerce yıl önce bulundu. Bazı bilim insanları çok daha erken bir tarihte başladığını söylese de, Washington Üniversitesi Tıp Doktoru İtalyan hekim Girolama Cardano tarafından 1551 yılında kemikten ses iletimi tekniğinin yaratıldığı söyleniyor.

Teknik 200 yıl sonra Almanya’da tekrar keşfedilene kadar unutuldu, ancak 1923 yılında ilk elektrikli kemik iletim vibratörü göründükten sonra işitme engelli insanlara yardım etmek üzere yeniden hatırlandı.

Şimdi de Amazon bu eski tekniği kullanarak, akıllı gözlüklerin en büyük problemi olarak görülen “ses iletimi” sorununa çözüm bulmak istiyor.

Silikon vadisinde ısrarla “akıllı gözlük” üzerindeki çalışılmalar devam etse de bir türlü istenilen başarı elde edilemiyor. Bakalım Amazon bu başarıyı elde edebilecek mi, yoksa o da başarısızlar kervanına mı dahil olacak?

Kaynak: The Financial Times

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir