Amazon Teslimat Drone’larını Trenlere ve Gemilere Yerleştirmek İstiyor

Amazonun yeni planı, trenleri ve gemileri teslilmat drone’ları için bir koruma ve dağıtım merkezi olarak kullanmak. Yeni patent talebinde Amazon; drone’ların, belirlenen adrese geldiğinde hareket halindeki gemi ya da trenden havalanarak kargoları ulaştırmasını sağlamayı hedefliyor.

Amazon bir süredir, ürünlerini müşterilerine drone vasıtasıyla ulaştırabilmek için çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor. Fakat bunu sağlayabilmek için hem Federal Havacılık İdaresi’nin onayına hem de bunun için gerekli alt yapıya ihtiyacı var.

Firmanın bu alanda, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi masasında bekleyen yeni bir patent talebi var: Drone’ları koruma ve dağıtım merkezi olacak çok amaçlı bir mobil tesisler. Bu üniteler trenler, gemiler veya diğer araçlarda yer alacak ve drone’ların hareket halindeki bu araçlardan hızlıca aksiyon alabilmesini sağlayacak.

Drone’ların havalanacağı bu mobil üniteler aynı zamanda iniş alanı olarak da kullanılabilecek. Aşağıdaki diyagramda, üstü açılır bir trenden drone’un nasıl hareket edeceğinin bir örneğini görebilirsiniz:

 

Kaynak: DigitalTrends

Görsel: Amazon

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir