“Anti-İntihal” Yapay Zekâ Uygulamasıyla Emek Hırsızlığı Tarihe Karışacak

Emma Identity adı verilen bir yapay zekâ yazılımı, aynı kişi tarafından yazılmış yazıları tanımlayabiliyor. Herkesin kullanımına açık bir web uygulaması olan Emma Identity, okullardaki intihallere bir son verecek gibi görünüyor. Ayrıca; hukuk, edebiyat, tarih gibi pek çok alanda da yararlı olabilir.

Birkaç yıl önce, Robert Galbraith imzasıyla “The Cuckoo’s Calling” isimli bir kitap yayımlandı. İnsanlar bu yazarın, Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling’le üslup benzerliği olduğunu fark ettiler ve yazarın aslında J.K. Rowling’in kendisi olduğunu iddia ettiler. Bunu ortaya çıkarabilmek için uzmanlar bir yapay zekâ yazılımı kullanarak bir araştırma yaptılar. Sonuç? Galbraith kesinlikle Rowling’ti. Bu çalışmadan bir süre sonra Rowling, online bir açıklamayla takma isim kullandığını doğruladı.

Şimdi ise Emma Identity adı verilen ve herkes tarafından ulaşılabilir olan bir yapay zekâ uygulaması, bu işlemi ihtiyacı olan herkesin yapabilmesine olanak sağlıyor. Bu, yazı tarzına dayanarak belirli bir metnin yazarını belirleyebilen dünyadaki ilk web uygulaması.

Emma Identity, doğal dil üretimi (NLP) ve makine öğrenimi teknolojilerinin birleştirilmesiyle geliştirildi. Şirketin CEO’su Alexandr Marchenko, bu yapay zekâ botunun bir yazarı tanımlamada yüzde 85 başarı elde ettiğini belirtiyor.

Yapay zekânın tanımlama yapabilmesi için bir yazarın en az 5000 kelimeden oluşan bir yazısının yüklenmesi gerekiyor. Daha sonra Emma, yazarın yazım stilini analiz ediyor ve öğreniyor. Böylece daha sonra yükleyeceğiniz herhangi bir yazının bu yazara ait olup olmadığını size yüzdelik şeklinde söyleyebiliyor.

Siz sırf eğlence için bazı yazılar ekleyip Emma’yı test etmek isteyebilirsiniz elbette ama Marchenko yazılımın çok önemli alanlarda kullanılabileceğini düşünüyor: Özellikle okullarda intihali tespit için kullanılacağı gibi basım alanında ve hukuk uygulamalarında da yararlı olabilir. Ayrıca tarihçiler ve edebiyat araştırmacıları da Emma’yı yazarı belirlenemeyen eserler için kullanabilecekler.

Kaynak: DigitalTrends

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir