Apple Sadece Otomobillerle Sınırlı Olmayan Otonom Sistemler Üzerine Çalışacak

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin otonom sistemleri içeren “büyük bir projesi” olduğunu doğruladı ancak bu, kendi kendine sürüş araçlarıyla sınırlı olmayacak. Cook, konuyla ilgili daha fazla bilgi aktarımında bulunmadı.

Dün, Apple’ın otonom sistemler üzerine çalışmalarını arttıracağı hakkında söylentiler dolaşmaya başladı. Tim Cook, salı günü öğleden sonra yatırımcılarla yaptığı konferansta, Apple’ın yapay zekânın yanı sıra bu tür sistemler üzerine de çalışma yaptığını ima etti.

Cook, “Bir araç sadece tek bir şeydir, fakat bunun pek çok farklı alanı mevcuttur. Ve ben de sadece tek bir alanda ilerlemeyi istemiyorum” dedi.

Apple’ın bir araç inşa ediyor olabileceği ve hatta Kaliforniya’daki yollarda test etmesi için onay aldığı anlaşılıyor olsa da önemli olan kısım otomobillerin ötesinde kullanılabilecek otonom bir sistem geliştiriyor olması.  Özellikle Apple’ın yapay zekâ çalışmalarını aktif bir şekilde kullandığını ele alırsak, bu bir sürpriz olmadı elbette.

Cook, “Otonom sistemlere çok odaklandık, devam edecek büyük bir projemiz var ve bunun için büyük bir yatırım yapıyoruz. Bizce otonom sistem, tüm yapay zekâ projelerinin temelidir” dedi.

Can Kaybını Azaltabilir

Otonom araçlar daha güvenli bir sürüşün geleceği olarak gösteriliyor. Kazaların en büyük sebebi olan insan hatalarını ortadan kaldırıyor ve bu gelişme her yıl ABD’de 40.000 insan canını kurtarabilir.

Umarız hazırladıkları yeni teknolojiyi öğrenmek için bizi çok uzun süre bekletmezler.

Kaynak: Futurism

Posted by Mert Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir