Avusturalya’da Elektrikli Otomobiller İçin 2.000 Km’lik Yol İnşa Ediliyor

Avusturalya dünyanın en uzun elektrikli karayollarından birine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Queensland, elektrikli araç alımını teşvik edeceğini umduğu 18 şehir ve kasabayı kapsayan “Electric Super Highway” projesini açıkladı.

Avusturalya Ulaştırma Bakanı Steven Miles açıklamasında, düşük emisyonlu bir gelecek için mümkün olduğunca fazla insanın elektrikli araç devrimine destek vermesini istediklerini belirtti. Miles, elektrikli otoyolun çok sayıda insan tarafından kullanılabilmesi için ilk aşamada ücretsiz olacağını ekledi.

Hızlı Şarj İstasyonları

Avusturalya’da çok sayıda elektrikli araç şarj istasyonu olduğu ancak elektrikli araçları otuz dakikada şarj edebilen hızlı şarj istasyonların azınlıkta olduğu bildirildi. Hızlı şarj istasyonları, Avusturalya’nın batısında Melbourne, Canberra ve Sydney’yi birbirine bağlayan RAC elektrikli karayolunun üzerinde yoğunlaşıyor.

Elektrikli Araç Konseyi CEO’su Behyad Jafari, elektrikli karayolu hareketinin elektrikli araçların kullanılmasının desteklenmesinde önemli bir adım olduğunu söylüyor. Jafari, devletin desteğinin Queensland’in elektrikli araçlar konusundaki ciddiyetinin bir işareti olduğunu, bu destek sayesinde ekonominin büyüyebileceğini ve kalifiye çalışanlar gerektiren pozisyonların oluşabileceğini belirtiyor.

Kaynak: Mashable

Posted by İpek Auf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir