Bakterilerin Yüzerek Çalıştırdığı Mikromotorlar Üretildi

Araştırmacılar, bakterilerin içinde yüzerek çalıştırdığı mikromotorlar üretmeyi başardılar. İtalya’da bir ekip, ilk defa ışık koşullarını ayarlayarak bakterilerin minik pervane benzeri yapıları aynı yönde döndürmelerini sağladı.

Sapienza Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmanın başyazarı Roberto Di Leonardo, “Işığı bir enerji kaynağı olarak kullanabilen ve bağımsız olarak kontrol edilebilen çok sayıda çark üretebiliriz” diyor.

Bu yeni mikromotorlar büyük miktarlarda ve düşük maliyetle üretilebiliyor. Araştırma takımı bu teknolojinin ileride pek çok alanda kullanılabileceğine inanıyor. Takımın mikromotorlarla ilk çalışması ise ilaçların vücudun istenilen bölümüne ulaştırılması anlamına gelen “hedeflenen ilaç taşıyıcı sistemleri” üzerine olacak.

Arabaların Çalıştırılmasında Kullanılabilirler

Bir milimetreden bile küçük olsalar da mikrobotlar birçok alanda büyük değişimler yaratabilmek üzere geliştirildi. Hastalıkların teşhis ve tedavilerinden, araba gibi büyük objelerin hareket ettirilmesine kadar geniş bir yelpazede kullanılabilecekler. Bu tıpkı herhangi bir objenin minik karıncalar takımı tarafından çalıştırılması gibi olacak.

Son 10 yıldır araştırmacılar bakterilerin küçük makineleri nasıl çalıştırabileceğine dair çalışmalar gerçekleştiriyordu. Bir çalışma, ışığın bakterilerin hareketlerini kontrol edebildiğini gösterdi. Bu da mikrobotların yaratılmasının temeli oldu.

Araştırma ekibi çalışmalarında E. coli bakterilerini kullandılar. Çeşitli denemeler sonunda ışığı ayarlayarak bakterilerin aynı yönde ve aynı hızda yüzmelerini sağladılar. Bu durumu suyun, su değirmenini hareket ettirmesine benzetebiliriz.

Araştırma Nature Communications’ta yayımlandı.

Kaynak: Science Alert

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir