Bebek Yapay Zekâ İnsan Doğasının Sırrını Çözmemizi Sağlayabilir

Mark Sagar ve onun yeni şirketi Soul Machines, yaratıcılarıyla gerçek bir bebek gibi duygusal tepkiler vererek iletişime geçen sanal yapay zeka BabyX’i yarattılar.

Dünyanın en ayrıntılı insan beyni haritalarından birine sahip olan BabyX, insanlar için yapay zekâ ile etkileşimde bulunmayı çekici kılıyor ve her etkileşim örneği ona insanın neye benzediğini daha çok öğretiyor.

Sagar’ın bu alandaki teknikleri; detaylı ve sanatsal olarak tasarlanmış yüzleri, biyolojik modellerin ve benzeri görülmemiş karmaşıklığın simülasyonlarını maskelediği için radikal bir biçimde yenilikçi. Örneğin, BabyX her gülümsediğinde “duyuları” yoluyla, simüle beynini sanal endorfin, dopamin ve serotonin salınmasını tetikleyen bir şeyler algılıyor. Kelimeleri gördüğü ve övgü aldığı zaman beyninin dil ve zevkle bağlantılı alanlarında parıldamalar meydana geliyor.

BabyX; piyano çalmayı, esprilere gülmeyi ve insanlarla etkileşime girmeyi öğrendiğinde onu antropomorfize etmek (insan olmayan bir şeyi insan yerine koymak) çok kolay olacak ve bu bebeğin kendinden haberdar olup olmadığını merak edeceğiz. Bütün bu ihtimaller dahilinde şu soru beliriyor akıllarda: Kendinin farkında olduğu sonucuna varırsak ne olacak?

Kaynak: ScienceInsider

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir