Blockchain Oy Verme Şeklini Değiştirebilir Mi?

Dijital Cüzdanınızla Oy Verin

Yeni bir cryptocurrency (dijital para) şekli, insanlara oy vermenin daha iyi bir yolunu sunmayı hedefliyor ve bunun için herhangi bir blockchain zinciri bilgisine sahip olmanız gerekmiyor.

Sovereign uygulaması; blockchain’i ve likit demokrasiyi (delege demokrasisi-insanlara doğrudan oy kullanmalarına veya oylarını bir temsilciye vermelerine izin vererek, oyları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlayan bir demokrasi şekli) bir araya getiriyor.

Uygulamanın geliştiricisi olan Democracy Earth, popüler kullanıcıların sağlıksız şekilde oy toplaması ve seçmenlerin oy gerektiren sonsuz sayıdaki meseleden bıkma eğilimi de dâhil olmak üzere, bu demokrasi çeşidiyle ilgili pek çok sorunu çözebileceklerine inanıyorlar.

Sovereign’in ilk testinde, kullanıcıların Columbia ve isyancı grup arasında resmi olmayan bir anlaşma için oy kullanmasına izin verildi. Her seçmene anlaşmanın 7 ana unsurundan en çok memnun kaldıkları üzerine kullanabilecekleri 100 oy verildi.

Oylama sürecinin sonuna doğru, anlaşma reddedildi –tıpkı resmi referandum sırasında olduğu gibi- ancak Sovereign, insanların anlaşmanın sadece bir yönünü desteklemediğini ortaya koydu. Bu da uygulamanın, geleneksel bir evet/hayır oylamasının sahip olmadığı bir iç görü sağlama yeteneği olduğunu ortaya koydu.

Oylar Güvence Altında

Oy verenlerin en büyük endişesi her zaman seçimlerde bir hile yapılıp yapılmadığı oluyor. Fakat Sovereign oyları bir blockchain olarak kaydedildiğinden Siri’ye göre onları değiştirmek (üzerinde oynamak) neredeyse imkânsızdır. “Blockchain değiştirilemez” diyen Siri, “Hiç kimse oyların nerede saklanacağını değiştiremez ve oylar üzerinde düzenleme yapamaz. Bu demokrasi için oldukça önemlidir” diyor.

Blockchain işlemleri herkes tarafından görüntülenebiliyor, bu durum oyları gizli tutmayı oldukça zor hale getiriyor. Ancak bazı blockchain sağlayıcıları, anonim olmanın birkaç yolunu buldular. Bu da oyların gizliliği konusunda yardımcı olabilir.

Sovereign’in bu yılın ilerleyen günlerinde halka sunulması bekleniyor, fakat Democracy Earth bu hafta içinde resmi olarak açıklama yapmayı planlıyor. Güney Amerika’daki bazı siyasi gruplar uygulamaya ilgi duyduklarını belirttiler bile. Siri bu ilginin internet temelli demokrasinin yaygınlaştırılmasını tetikleyeceğini umuyor.

Kaynak: World Economic Forum

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir