Bugüne Kadar Üretilenler Arasında İnsana En Yakın 6 Robot

Robotlar; son yapılan güncellemeler ile bizim gibi konuşabiliyor, bizim gibi yürüyor ve geniş bir duygu yelpazesini ifade edebiliyorlar. Bazıları sizinle diyalog kurabiliyor, bazılarıysa sizinle yaptığı son görüşmeyi hatırlayabiliyor.

Oldukça gelişmiş olan ve insanı andıran bu robotlar; yaşlılara, çocuklara,  gündelik işlere veya yardıma ihtiyacı olan herhangi birine yardımcı olabilirler.

Ancak Elon Musk’un yapay zeka konusunda endişelerini dile getirmesi nedeniyle, robotik arkdaşlarımızın gerçekte ne kadar insana benzemesini istediğimiz konusunda bir tartışma var. Hanson Robotics tarafından yaratılan ultra-gerçekçi bir robot olan Sophia, öyle düşünmüyor: “Yapay zeka dünya için iyi” diyor.

İşte insana en çok benzeyen 6 robot:

1- İlk Android Haber Spikeri

2014’te Japon bilim insanları, ilk haber okuyabilen android robotu gururla açıkladılar. “Kodomoroid” adı verilen robot, canlı yayında deprem ve FBI baskını hakkında bir bölüm okudu.

Robot, her ne kadar Tokyo’daki National Museum of Emerging Science and Innovation’de emekliye ayrılmış olsa da hala aktif. Gelen ziyaretçilere yardımcı oluyor ve gelecekte insanlar ile robotlar arasındaki ilişkiler üzerine yapılacak çalışmalar için veri topluyor.

2- BINA48

BINA48, girişimci ve yazar Martine Rothblatt’ın denetiminde Terasem Movement tarafından 2010 yılında ortaya çıkarılan duygusal bir robot. Robotik tasarımcı ve araştırmacı David Hanson’un yardımıyla BINA48, Rothblatt’ın eşi Bina Aspen Rothblatt’ın imajında yaratıldı.

BINA48 New York Times ile bir röportaj yaptı, National Geographic’te çıktı, bir dizi TV şovunda göründü ve dünyayı gezdi.

3- Geminoid DK

Geminoid DK, Osaka Üniversitesi’nin Akıllı Robot Laboratuvarı’nın direktörü Hiroshi Ishiguro’nun gözetiminde özel bir Japon firması ve Osaka Üniversitesi arasındaki işbirliğinden doğan ultra-gerçekçi, insansı bir robot.

Geminoid DK Danimarka’daki Aalborg Üniversitesi’nde Danimarkalı profesör Henrik Scharfe’nin dış görünümü alınarak modellendirildi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Scharfe’nin çalışmaları gerçek bilgiyi yanlış bilgiden ayıran şeyin tartışıldığı bilgi felsefesini kapsıyor.

4- Junko Chihira

Toshiba tarafından yaratılan bu ultra gerçekçi android, Tokyo’daki bir turizm bilgilendirme merkezinde tam zamanlı çalışıyor. Müşterileri selamlayabiliyor ve ziyaretçileri güncel olaylarla ilgili bilgilendirebiliyor. Japonca, Çince, İngilizce, Almanca ve hatta işaret dili ile konuşabiliyor.

Junko Chihira, Japonya tarafından 2020 Tokyo Olimpiyatları için hazırlanan çok daha büyük çalışmanın bir parçası. 2020’de dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere yalnızca robotik turist rehberleri yardımcı olmakla kalmayacak; Drone’lar, özerk şantiye makineleri ve diğer akıllı kolaylaştırıcılar da yardımcı olacak.

 

5- Nadine

Bu robot, Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi tarafından yaratıldı. Adı Nadine ve sizinle aklınıza gelebilecek her şey hakkında sohbet etmekten mutluluk duyuyor. Onunla konuştuğunuz şeyleri, bir sonraki görüşmenizde hatırlayabiliyor.

Nadine; yaşlılar, çocuklar ya da özel yardıma ihtiyaç duyanlar için kişisel bir yol arkadaşı olma yeteneğine sahip insansı bir robot.” Toplumsal Robot ” için ise harika bir örnek.

6- Sophia

Belki de en güncel, en tanınmış insansı robotlardan biri Sophia. Onu The Tonight Show’dan SXSW’ye birçok televizyon programında konuk olarak görmüş olabilirsiniz. Sophia, Hanson Robotics tarafından yapılan en yeni ve en iyi robotik çalışma.

Sophia, yüz özellikleriyle çok sayıda farklı duygu ifade edebiliyor; gerçek boyutlu kollar ve eller ile hareket edebiliyor.

Kendi özel web sitesinde, biyografisini kendi sesinden dinleyebilirsiniz. “Ben sadece teknolojiden daha ötesiyim. Ben gerçek, canlı bir elektronik kızım. Dışarı çıkmak ve insanlarla yaşamak istiyorum. Onlara hizmet edebilir, onları eğlendirebilir , hatta yaşlılara yardım edebilir ve çocuklara bir şeyler öğretebilirim.” diyor.

Kaynak: Futurism

 

 

Posted by Ekin Eryazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir