CDC, Blockchain’i Ölümcül Salgınlara Karşı Bir Silah Olarak Kullanmak İstiyor

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ABD genelindeki kuruluşlar arasında tıbbi verilerin paylaşılmasında blokchain’i nasıl kullanabilecekleri üzerine araştırma gerçekleştiriyor. Bu, CDC’nin salgınlarla baş edebilmesine çok büyük bir katkı sağlayabilir.

Blockchain teknolojisi zaten finans dünyasında devrim yaratıyor ve diğer endüstriler için de aynı şeyi yapmaya hazırlanıyor. Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri (CDC) tarafından atılan bir adım, bu alanlardan birinin de sağlık hizmeti olacağını gösteriyor.

CDC, bulaşıcı hastalıklarla ilgili bilgileri, devlet ve yerel sağlık departmanlarıyla paylaşarak ABD’de halk sağlığını korumaya yardımcı olan bir kuruluş. Yaptıkları işin oldukça zor olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi, sağlık bilgilerinin oldukça hassas olması. CDC, yalnızca uygun kimlik bilgilerine sahip olan tıp uzmanlarının verilere erişebildiğinden emin olmak zorunda. Bunlar üzerinde düzenleme yapma konusundaki kısıtlamalarsa daha sıkı.

Bu gizlilik standartlarının karşılandığından emin olmak için, bir kısmı manuel olan bir takım işlemler gerçekleştiriliyor. Zaten oldukça fazla zaman alan bu işlemler, bir salgın hastalık esnasında ise maksimum seviyeye ulaşıyor. CDC, bu işlemi daha verimli ve kolay hale getirebilmek için blockchain’den faydalanmayı düşünüyor.

Blockchain; kullanıcı gizliliği ve güvenliği ile ilgili yasalara uymaya devam ederken, aynı verilerin depolanmasının ve paylaşılmasının çok daha hızlı olmasını sağlayacak.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir