Çiftçiler Daha İyi Bitkiler Yetiştirmek İçin Yapay Zekâ Kullanımına Geçti

Marketinizde bulacağınız domateslerin daha iyi gelişmeleri için artık yeni bir arkadaşları var: yapay zekâ!

Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’da altı çiftlikte domates yetiştiren NatureSweet, seralarda oluşabilecek zararları ve ürünlerin üzerindeki sıkıntıları daha iyi kontrol etmek için yapay zekâ kullanıyor.

İsrail’in dijital tarım şirketi Prospera tarafından geliştirilen teknoloji, hasatları toplamaya başladı ve işgücünden kâr dahi ediyor. NatureSweet, teknolojiyi bir yıldır Arizona’da kullanıyor ve artık tüm şehirlere yaymayı planlıyor.

NatureSweet’in üst düzey sorumlularından Adrian Almeida, yapay zekânın seralarındaki domates verimini %20 oranından arttırabileceğine inanıyor. Ayrıca Almeida, “Hem çevre hem de müşteriler için çok iyi olacak” diyor.

Çiftçiler yapay zekâ teknolojisini; sulama ve tohumlama sırasında havadan görüntüler alarak, görev-izleme sistemleriyle birlikte mahsulleri yetiştirmek adına kullanıyorlar.

Şu ana kadar NatureSweet’in haftalık hasatları %2 ile %4 oranında büyüdü. Bu sonuçlar mütevazı gelebilir ancak milyonlarca kilo domates yetiştirdiğinizi düşündüğünüzde bu büyük bir fark yaratıyor.

NatureSweet, sera tavanlarına 10 kamera kurdu. Kameralar, bitkileri sürekli gözlüyor ve fotoğraflıyor. Prospera’nın yazılımı, böcek enfastasyonları ve ölen bitkilerin sorunlarını tanıması için eğitildi.

Daha öncelerde NatureSweet, 8.000 çalışanının bazılarını bitkilerdeki sorunları incelemek için seralarda dolaşmakla görevlendirmişti fakat bu süreç yavaş ve pahalı olduğu için zarara dönüşmeye başladı. Prospera’nın kameraları ise kolaylıkla 7/24 tesisleri izliyor ve anında geri bildirim sağlıyor.

NatureSweet, bitkilerin hasat zamanını da tahmin etmek için kameraları kullanıyor fakat Almeida, teknolojinin bu yönünün hâlâ devam eden bir çalışma olduğunu söylüyor. Şirket bu hafta genişleme fonuna Qualcomm Ventures ve Cisco Ivestments gibi yatırımcılardan 15 milyon dolar kaynak sağladıklarını duyurdu. Prospera, biber ve patates de dâhil olmak üzere daha fala ürün izlemeyi de planlıyor.

Kaynak: CNN

Posted by Mert Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir