Çin Saatte 4.000 Km Gidebilecek Bir Uçan Tren Tasarlıyor

Çin Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (CASIC) kendi Hyperloop trenini geliştirmeye hazırlanıyor. Her şey planlandığı gibi giderse, tren saatte 4.000 km hıza ulaşabilecek.

Dünyanın en hızlı trenini üreten Çin şimdi de dünyanın en hızlı “uçan tren”ini tasarladığını açıkladı. Çin Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (CASIC) yeni projeleri hakkında açıklamalarda bulundu. “Uçan tren” gerçekten gökyüzünde giden bir tren olmayacak elbette. Yapılan açıklamalara göre, tren daha çok Hyperloop’un biraz daha sofistike hali gibi olacak.

Tren temelde; bir vakum tüpü içerisinde, havada durabilmek için bir manyetizma kullanan bir yolcu kapsülü olacak. Her şey planlandığı gibi giderse kapsül saatte 4.000 km hıza ulaşacak. Karşılaştırma yapacak olursak; Çin’in en hızlı treni saatte 400 km, Hyperloop ise şimdilik en fazla saatte 324 km’ye ulaşabildi. Çin’in yeni projesi ise bunlardan çok daha fazlasını hayal ediyor.

Şu ana kadar CASIC, uçan trenle ilgili 200 patent aldı. Ancak yapımın veya testlerin ne zaman başlayacağıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir