Çin Yeniden Dünyanın En Hızlı Trenine Ev Sahipliği Yapacak

6 yılın ardından Çin, dünyanın en hızlı trenine sahip olma unvanını yeniden eline alıyor. Eylül ayında 400 km/sa hıza ulaşabilen yeni bir “mermi” tren serisini faaliyete geçirecek.

Çin, bir zamanlar dünyanın en hızlı trenine ev sahipliği yapıyordu; ancak 2011’de gerçekleşen feci bir kaza ülkeyi, bir kez daha böyle trajik bir olayla karşılaşmamaları için trenin hızını düşürmeye zorlamıştı.

Hyperloop One’dan Daha Hızlı

Önümüzdeki ay Çin kaybettiği unvanı geri alabilmek için gereken hıza sahip yeni “mermi” trenlerini tanıtmayı planlıyor. Yaşanan kazadan önce, Çin mermi trenleri saatte 350 km hızında yola çıkmıştı; ancak daha sonra bu hız saatte 250-300 km’ye düşürülmüştü.

21 Eylül’de yeni trenler tekrar saatte 350 km hızla yolcu taşıyacak olsalar da 400 km’ye çıkabilme kapasitesine de sahip olacaklar. Hala geliştirme aşamasında olan Hyperloop One, son zamanlarda saatte 308 km’ye ulaşabildi, hala ulaşamadıkları nihai hedeflerinin ise 402 km’ye çıkabilmek olduğunu da hatırlatalım.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

  1. […] Dünyanın en hızlı trenini üreten Çin şimdi de dünyanın en hızlı “uçan tren”ini tasarladığını açıkladı. Çin Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (CASIC) yeni projeleri hakkında açıklamalarda bulundu. “Uçan tren” gerçekten gökyüzünde giden bir tren olmayacak elbette. Yapılan açıklamalara göre, tren daha çok Hyperloop’un biraz daha sofistike hali gibi olacak. […]

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir