Çin Fosil Yakıtlı Otomobilleri Yasaklamayı Hedefliyor

Fosil yakıtlı otomobillerde uzun vadeli yasaklar planlayan yalnızca Avrupa ülkeleri değil. Çin’in sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Xin Guobin, hükûmetin fosil yakıtlı araç satış yasağına ilişkin bir takvim geliştirdiğini açıkladı. Resmi yetkili, yasağın ne zaman başlayacağı konusunda kabaca bir tahmin vermedi ancak Fransa ile Birleşik Krallık 2040’ı hedefliyor. Çin’in de benzer bir zaman çerçevesini hedeflemesi bekleniyor.

Endüstride Ciddi Bir Değişime Sebep Olabilir

Ciddi bir hava kirliliği ile boğuşan Çin, bu konuda gerekli önlemleri almaya başladı. Kömür kullanımının azaltılmasıyla birlikte petrolle çalışan araçların yollardan çekilmeye başlamasının büyük yardımı olacağı düşünülüyor. Hükûmet de fosil yakıtlı araçlar konusunda bir yasaklama getirerek süreci hızlandıracaklarını açıkladı.

2016 yılı itibariyle yaklaşık 290 milyon araç ile dünyadaki en büyük otomobil pazarına sahip olan Çin’in elektrikli araç zorunluluğu getirmesinin endüstride ciddi bir değişiklik yaratması bekleniyor. Başka bir deyişle, Çin’in bu yasağı dünyada da elektronik araçlara geçişi zorunlu hale getirebilir.

Kaynak: Engadget

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir