Çin’in Yeni Kuantum İletişim Ağı “Hacklenemez” Olacak

Çin’in yeni geliştirdiği kuantum iletişim ağının, kriptografide çok büyük değişiklikler gerçekleştirmesi bekleniyor. Bilgisayarlar güçlendikçe, mevcut şifreleme yöntemleri gittikçe daha az güvenilir hale geliyor. Kuantum kriptografi, bunu çözmek için anahtar teknoloji olacak.

Kısıtlayıcı internet politikaları ile bilinen Çin, yeni nesil internet iletişimini geliştirmeye öncülük ediyor gibi görünüyor. Proje ağustos ayı sonuna kadar başladığında Jinan kenti, Pekin-Şangay internetini artıracak bu kuantum iletişim ağının merkezi olacak. Bu çalışma, dünyanın ilk “saldırılamaz” internet iletişim ağı haline gelecek.

Anahtarı zor matematik problemleri altına gizleyen şifreleme yöntemlerinden farklı olarak, bu yöntem kuantum karışıklığını (entanglement) kullanıyor.  Bu yeni yöntemde anahtar, fotonlara (ışık partiküllerine) gömülüyor ve kuantum anahtarı dağıtımı (QKD) adı verilen yöntemle şifrelenmiş mesajın önüne gönderiliyor. İletişim bu yolla “saldırılamaz” hale geliyor çünkü anahtarı engelleme girişiminde bulunanlar, gönderen ve istenilen alıcı için açık hale geliyorlar. Bundan daha etkileyici olan şey ise Hefei’deki bir kuantum şifreleme araştırmasında daha önce gösterildiği üzere, Çin’in kuantum iletişimini 400 kilometreye kadar genişletebilen bir teknolojiye sahip olması.

Çin, bu teknolojisiyle Batı’yı oldukça gerisinde bırakıyor gibi görünüyor. Londra Imperial College’dan Myungshik Kim “Uzun süredir insanlar bunun gerekli olduğunu düşünmüyorlardı. Mevcut kodlama sisteminin matematiksel zorluğu o kadar yüksekti ki, yeni bir teknoloji uygulamanın gerekli olmadığı düşünülüyordu” diyor.

Jinan Quantum Teknoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Zhou Fei ise “Ağı ulusal (savunma), finans ve diğer alanlar için kullanmayı düşünüyoruz. Başarılı olursa bir pilot sistem olarak Çin’de ve tüm dünyaya yayılabileceğini umuyoruz” diyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Mert Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir