“DNA App Store” Çok Yakınımızda!

Silikon vadisi merkezli yenilikçi firma Helix, genlerinizi 80 dolara dizileyecek ve bu bilgileri kullanan uygulama üreticileri de DNA’nızın istediğiniz bölümüne erişiminizi sağlayacak.

Helix, insanların DNA’ları hakkında sadece bilgi sahibi olmayı değil aynı zamanda onunla etkileşim içinde olmak istediklerini iddia ediyor. Bu düşüncelerinden hareketle şirket, insanların genetik kodlarını keşfedebileceği bir dijital merkez oluşturuyor.

Önceleri tek seferlik yapılan DNA testi size, soy ağacınızdan tutun DNA’nıza göre hangi şarabı içmeniz gerektiğine kadar her türlü bilgiyi sunuyordu. Helix CEO’su Robin Thurston tüm bu bilgilerin iç karartıcı olabileceğini ve çoğu insanın veriye bir daha bakmak istemeyebileceğini söylüyor.

Helix sayesinde insanlar genomları hakkında öğrenmek istedikleri şeyi seçebilecekler. Helix başlangıç olarak 80 dolara, ekzom olarak adlandırılan genomun en önemli bölümünü dizileyecek. Dijitalleştirilen ve depolanan bu bilgiler Helix tarafından uygulama satan şirketlere azar azar dağıtılacak. Thurston, “Amacımız, insanların hayatları boyunca DNA’ları ile etkileşim içerisinde olmasını sağlamak” diyor.

23andMe and AncestryDNA gibi şirketlerin ‘genotyping’ adı verilen tekniğine karşın Helix, daha detaylı bir teknik olan DNA dizilemesini kullanıyor. Bu teknikle müşterilerine 100 kat daha fazla bilgi sağlayabiliyor.

İnsanlar bu gen dizileme işlemini yalnızca bir kere yaptıracaklar ve sonrasında çeşitli uygulamalar arasından istedikleri kategorideki bilgiyi seçebilecekler. Bu kategoriler; soy, fitness, sağlık, beslenme gibi çok çeşitli alanlarda olacak. Şu anda birkaç şirket Helix üzerine uygulamalar üretiyor ve her uygulama size genomunuz hakkında farklı bir şey söylüyor. İnsanlar için oldukça özel olan bu kayıtlara yalnızca satın aldıkları uygulamalardaki kişilerin erişimi olacak.

Şirketlerin hangi alanlarda uygulama yapacağı üzerine yaptıkları açıklamalara göre; uyku düzeninizi (gececi ya da sabahçı olup olmadığınızı), sizi diğer insanlardan farklı kılan genlerinizi, hatta Neandertallerden aldığınız DNA’nın yüzdesi ile onlardan aldığınız özellikleri bile öğrenebileceksiniz.

Thurston’ın hedefi yüzlerce uygulama oluşturmak ve ortalama bir müşterinin 3 ile 5 arası uygulama alacağı bir platform oluşturmak.

Kaynak: Technology Review

 

Posted by Atahan Akgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir