Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Kuruluyor

Güney Avustralya, dünyanın en büyük tek kuleli güneş enerjisi santralinin yapımına başladıklarını duyurdu. Santralde; SolarReserve tarafından geliştirilen, erimiş tuzda enerji depolama teknolojisi kullanılacak ve böylece santral günde 24 saat elektrik üretebilecek.

Güneş ve Tuz

Port Augusta’da, bugüne kadar yapılmış en büyük tek kuleli güneş enerjisi santralini kurulacak. California merkezli güneş enerjisi teknolojisi şirketi SolarReserve, tesisin kurulumundan ve bakımından sorumlu olacak.

Aurora Güneş Enerjisi Projesi tamamlandığında; Helyostat dizileri, güneş enerjisini erimiş tuz teknolojisini kullanan merkezi bir kuleye odaklayacak. Bu erimiş tuzlar, sekiz saatlik tam yük depolamaya denk gelen 1,100 megawatt’lık enerji depolama kapasitesi sağlayacak. Bu da tesisin gündüz olduğu gibi gece de elektrik üretebilmesini sağlayacak.

Aurora’nın 150 megavatlık çıktı sağlaması ve her yıl 495 gigawatt saat elektrik üretmesi bekleniyor. İstasyon 90.000 konuta hizmet verebilecek ve Güney Avustralya’nın toplam enerji ihtiyacının % 5’ini karşılayabilecek. 650 milyon dolarlık tesisin inşaatı gelecek yıl başlayacak. Aurora’nın 2020 yılında elektrik üretmeye başlaması hedefleniyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir