Dünyanın İlk Beyin Kontrollü Sanal Gerçeklik Oyunu Tanıtıldı

Neurable isimli startup, kullanıcıların beyinleriyle kontrol edebildiği ilk sanal gerçeklik oyununun demosunu tanıttı. Bu oyun beyin-bilgisayar ara yüzüyle çalışan teknolojilerin farklı kullanım alanlarını göstermek açısından önemli bir örnek teşkil ediyor.

Telekinetik Güçler

Madrid merkezli şirket Estudiofuture ile ortaklaşa çalışan Neurable, oyun kumandalarını ve el hareketlerini tamamen devreden çıkartan ilk oyunu geliştirdiler: Awakening. Bu oyunun amacı size telekinetik güçlerinizin olmasının nasıl bir his olduğunu göstermek.

Neurable’ın Başkan Yardımcısı Michael Thompson, geçen hafta bilgisayar grafiği konferansı SIGGRAPH’ta oyun hakkında açıklamalarda bulundu. 2018 yılında VR oyun salonlarında piyasaya sürülecek olan oyun, Netflix serisi Stranger Things’in hikâyesine benzer bir hikâyeye sahip: Hükümet bilim laboratuvarında bir tutuklusunuz. Deneylerin size telekinetik güçler kazandırdığını keşfediyorsunuz. Hücrenizden kaçmak için bu güçleri kullanmanız, robot ceza infaz memurlarını yenmeniz ve kendinizi laboratuvardan kurtarmanız gerekiyor.

Bu teknoloji oyun severler için heyecan verici olsa da beyin-bilgisayar ara yüzü gelişmeleri için ayrı bir önem taşıyor.

 

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir