Elektrik Hırsızlığına Yapay Zekâ Kontrolü

Latin Amerika’daki şirketler, enerji verilerindeki usulsüzlükleri tespit edebilmek için yapay zekâ algoritması kullanacak.

Etkin yapay zekâ sistemlerine geçmek, Google’a enerji faturalarında zaten bir ton para kazandırdı. Makine öğrenimi şimdi de elektrik sağlayıcıları için –farklı türde- bir ekonomik yarar sağlayabilir. Elektrik hırsızlığından yılda yaklaşık 96 milyar dolar zarara uğrayan şirketler, hırsızları yakalayabilmek için yapay zekâdan yararlanacak.

Lüksemburg Üniversitesi’nden bir ekip, anormal kullanımı tespit etmek için elektrik sayacı verilerini tarayan bir algoritma geliştirdi. Sisteme, beş yıllık süre zarfında 3,6 milyon Brezilyalı hane halkından derlenen bilgi yerleştirildi. Özellikle, profesyonel sayaç okuyucuları tarafından yapılan yaklaşık 200 milyon aylık okuma incelettirildi.

Algoritma; takımın diğer araçlardan çok daha iyi olduğuna inandıkları bir yüzdeyle (yüzde 65’ten daha fazla), sorunlu vakaları ortaya çıkarmayı başardı. Akıllı enerji şirketi Choice Technologies; şimdi bu algoritmayı Latin Amerika’da kullanılmak üzere ticari yazılımlara dâhil etmek istiyor.

Üretilen Enerjinin Yüzde 22’si Hırsızlığa Gidiyor

Enerji hırsızlığının ciddi boyutlarda yaşandığı bir ülke olan Brezilya’nın önde gelen enerji kuruluşu şirketi Electrobras, konunun denetimi için geçtiğimiz günlerde Dünya Bankası’ndan destek alarak hırsızlık önleme programını başlattı. Firma üretilen tüm Brezilya enerjisinin yüzde 22’sinin hırsızlar tarafından tahliye edildiğini iddia ediyor.

Ancak Brezilya bu konuda yalnız değil. İngiltere gibi ülkeler, benzer faaliyetlerin her yıl 440 milyon Euro zarara neden olduğunu tahmin ediyor. Hindistan’ın en kalabalık eyaleti olan Uttar Pradesh, 2016 yılında üretilen toplam gücünün yüzde 31’ini bu sebeple kaybetti.

Kaynak: Engadget

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir