Elektrikli Uçan Taksiler 2019’da Hazır Olacak

Alman uçan araba şirketi Lilium; beş koltuklu, tamamen elektrikli bir uçan taksi olan Lilium Jet’i daha da geliştirebilmek üzere 90 milyon dolar fon aldı. Hazırlanan bir prototipiyle kısa süre önce deneme uçuşu gerçekleştiren Lilium Jet, 2019’da ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirecek.

Alman şirket Lilium, tamamen elektrikli uçan taksiler oluşturmaya bir adım daha yaklaştı. 5 Eylül’de şirket, 90 milyon dolar tutarında yeni bir fon aldığını açıkladı. Bugüne kadar, Lilium ve projelerine 100 milyon doların üzerinde yatırım yapıldı.

Nisan ayında Lilium’un iki kişilik prototipi, ilk uzaktan kontrollü test uçuşunu başarıyla tamamladı. Şirket, 2019 yılında ilk insanlı uçuşa ve 2025 yılına kadar bir dizi ticari uçağa sahip olmayı hedefliyor. Bu ticari uçaklar Lyft ve Uber’e benzer bir hizmet sunacaklar. Proje sonunda Lilium Jet, bir şarjla 300 km / saat yolculuk edebilecek.

Emisyonsuz ulaşım sağlamasıyla çevre dostu olan Lilium Jet’in aynı zamanda gelecekte trafik problemini çözmeye de önemli ölçüde katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Kaynak: Futurism

Görsel: BBC

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir