Elon Musk: Yapay Zekâ Üçüncü Dünya Savaşı’na Sebep Olacak

Elon Musk, Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin’in “Yapay zekâyı yöneten ülke dünyaya da hükmeder” açıklamasının üzerine Üçüncü Dünya Savaşı’nın en muhtemel sebebinin yapay zekâ olacağını belirtti.

Son dönemde yapay zekâ üzerine yaptığı çarpıcı açıklamalarıyla tartışmalara sebep olan Elon Musk, bu konudaki olumsuz öngörülerini açıklamaya devam ediyor. Musk; The Verge isimli dergide yer alan Putin’in, “Yapay zekâyı yöneten ülke, dünyaya da hükmeder” sözlerini Twitter’da “İşte başlıyor” cümlesiyle paylaştı.

Musk, “Çin, Rusya ve de çok yakında bütün ülkeler oldukça güçlü bilgisayar bilimine sahip olacak. Bana kalırsa, ulusal anlamda yapılan yapay zekâ üstünlük çekişmeleri Üçüncü Dünya Savaşı’nın en olası sebebi olacak” dedi.

Takipçilerinin yorumlarına cevap vererek açıklamalarına devam eden Elon Musk; savaşın ülke liderleri tarafından değil, zafere giden yolun önleyici harekattan (karşı tarafın muhtemel saldırısına karşı önceden yapılan saldırı) geçtiği sonucuna varan bir yapay zekâ tarafından başlatılacağını düşündüğünü belirtti.

Kaynak: Futurism

Görsel: Inc.

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir