Elon Musk: Yapay Zeka Çalışmalarıyla İblisi Çağırıyoruz

Elon Musk’ın yapay zeka üzerine düşünceleri oldukça iyi bilinmekte. Yapay zeka çalışmaları ile ününden söz ettiren Musk, bu çalışmaları “iblisin çağırılması”na benzetti ve varoluşsal bir risk oluşturduğu konusunda tekrar tekrar uyarılarda bulundu.

Musk, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir konuşmada katılımcılara, “Bu konuyla gerçekten ilgilenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun için uyarılarımı sürekli tekrarlıyorum fakat sokağa inen robotların, insanları öldürene kadar nasıl davranacaklarını bilmiyorlar.” dedi.

“Medeniyetin Varlığı İçin Bir Risk”

Musk çözümü ise şu sözlerle aktardı “Yapay zeka, reaktif olmak yerine proaktif bir durumda olmalı. Ancak düzenlemelerde reaktif olduğumuz için çok geç” dedi.

Musk, hükümetlerin sadece “bir sürü kötü şey olduğunda” girdiği düzenleme modellerinin yapay zeka için yetersiz olduğunu ve bu durumun “medeniyetin varlığı için temel bir risk” olduğunu belirtti.

Elon Musk, 2014’te attığı bir tweette de yapay zeka konusunda duyduğu çekinceyi dile getiriyor.

“Bostrom’un Superintelligence’si, okumaya değer. Yapay zeka konusunda süper dikkatli olmamız gerekiyor. Potansiyel olarak, nükleer silahlardan daha tehlikeliler.”

Kaynak: The Verge

Posted by Mert Çelik

  1. […] Musk, yapay zeka ile ilgili endişelerini tekrar dile getirdiğini dün yazmıştık. Buradan o yazıya ulaşabilirsiniz. Yapay zeka için, katıldığı bir toplantıda “medeniyet olarak […]

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir