Ev Robotu Kuri Ailenizin Değerli Anlarını Kaydedecek

Mayfield Robotics’in halen geliştirmekte olduğu Kuri ev robotunun bir parçası olan KuriVision; yaşamın beklenmedik anlarının otomatik olarak 5 saniyelik videolarla yakalanmasına olanak tanıyor. 20 inç uzunluğunda, özerk, engelleri tespit edebilen ve dönen bir ev robotu olan Kuri, önemli olduğunu düşündüğü anları kaydediyor ve bunlardan en iyilerini seçip telefonunuza gönderiyor.

Siz de bir ebeveynseniz, çocuğunuzun önemli anlarını kaçırmaktan dolayı üzgün olduğunuz zamanlar oluyordur muhtemelen. Çocuğunuz ilk adımları attığında evin diğer odasında olup bu anı kaçırdığınızı düşünebiliyor musunuz? MayfieldRobotics orada olamasanız da bunları kaçırmama şansınızın olacağını söylüyor. Yeni eklenen özelliğiyle Kuri ev robotu; makine öğrenimi ve resim algılama tekniklerini kullanarak, önemli anları algılıyor ve video çekmeye başlıyor.

CEO Mike Beebe’ye göre, MayfieldRobotics personeli Kuri’yi evlerinde test ederlerken robotun yakaladığı en iyi görüntülerden bazılarının tamamen beklenmedik olduğunu fark ettiler.

Robot Kuri’ye sahip kişiler KuriVision’ı kapatabilir (gün boyu açık ve kapalı olabilir) ve robota hangi oda veya odalarda çekim yapmaması gerektiğini söyleyebilir. Daha etkileyicisi, Kuri yaptığınız seçimleri öğrenip aklında tutabilir. Kuri’nin yeni HD, tam renkli kamerası evdeki herkesi tanımlayabilir ve bir kişi ile bir köpek arasındaki farkı ayırt edebilir.

Kuri tüm gün çekim yapabilir ancak yapay zekâsını kullanarak bunlardan en iyi sekizini paylaşır. Tüm videolar başlangıçta robotta depolanır ve en iyileri Kuri uygulamasıyla (iOS veya Android) mobil cihazınıza gönderilir.

MayfieldRobotics, Aralık’ta bir lansman planlıyor ve seri üretime geçmek için hazırlık yapıyor. Hazır kurulum yerine, şirket Kuri’nin montajı için yardımcı olacak kendi panolarını inşa etmeye ve yapıyı basitleştirmeye başladı.

Eski yuvarlak ve ince tekerleklere nazaran Kuri’nin yeni tekerlekleri ön taraftan başlayıp arka tarafa doğru sivrileşiyor. Böylece engellere takılmadan üstlerinden geçebilecek.

Bunlara ek olarak artık “Hey Kuri..” ile başlayan cümlelerle Kuri’ye sesli komut verebilirsiniz. Eve gitmesini söylediğinizde kendi şarj ünitesini bulup oraya gidecektir.

Kuri’nin şu anda iki saatlik aktivite ve bir saatlik şarj süresi var. Beebe, kullanılmadığı zamanlarda robotun şarj ünitesine geri dönmesini beklediklerini belirtiyor.

MayfieldRobotics, şanslı kullanıcılarıyla Kuri’nin beta sürümünü denemeye başladı. Dünyanın geri kalanı ise Kuri’ye 799 dolara sahip olmak için bu yılın sonuna kadar beklemek zorunda.

Kuri ve Kuri Vizyon, robot dünyası için çok önemli bir dönüm noktası haline gelebilir. Asıl soru ise, KuriVision robotun kullanımını ve kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıracak mı yoksa robotun sahipleri rahatsız olup onu kapatacaklar mı?

Kaynak: Mashable, Engadget

Posted by Ekin Eryazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir