Facebook Yapay Zekâya İnsanların İfadelerini Taklit Etmeyi Öğretti

Facebook’un yapay zekâ araştırmacıları, bir algoritma tarafından kontrol edilen animasyon bir bota, yüzlerce Skype görüşmesi videosu izleterek insanların tepkilerini anlamayı ve sonrasındaysa bunları taklit etmeyi öğretti. Bot, çalışmanın ardından gerçekleştirilen “insan benzerliği” testlerinden de geçmeyi başardı.

Araştırmacılar tarafından yeni yayınlanan bir makale, Facebook’un bir sohbet sırasında insan yüz ifadelerini taklit etmek için bir bot yetiştirme çabalarını ayrıntılarıyla anlatıyor.

Algoritma, öğrenimini en iyi duruma getirmek için her Skype görüşmesinde izlediği insan yüzlerini 68 önemli noktaya böldü. İnsanlar, konuştukları kişiyle bağ kurduklarını göstermek için doğal bir şekilde başını sallıyor, göz kırpıyor ve çeşitli ağız hareketleri yapıyorlardı. Algoritma bütün bu ifadeleri tespit etti ve sonunda bunları uygun bir şekilde yapmayı öğrendi.

Facebook takımı daha sonra bu sistemlerini test ettiler. Teste katılan kişilere, animasyonun insanlara verdikleri tepkileri ve insanların insanlara verdikleri tepkiler izlettirildi. Gönüllüler animasyonun ifadelerinin insanlarınki kadar inandırıcı olduğunu belirttiler.

Tepkiler İnsanlarınki Kadar İnandırıcı

Facebook şimdilik, en azından bildiğimiz kadarıyla, insansı robot üzerine çalışmalar yapmıyor. Ancak bu çalışma Facebook’un yatırım yaptığı  sanal gerçeklik gibi diğer alanları etkileyebilir.

Facebook çalışmalarını, bu ayın sonunda Kanada’da gerçekleştirilecek olan “International Conference on Intelligent Robots and Systems” isimli konferansta sunacak.

Kaynak: Mashable, New Scientist

Görsel: Fossbytes

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir