Ford Arabalarını Microsoft’un HoloLens’iyle Tasarlayacak

Ford, araçlarını tasarlarken “karma gerçekliği” kullanmak için Microsoft ile işbirliği yaptıklarını açıkladı.

Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik henüz çok yeni teknolojiler; fakat artık yavaş yavaş sadece oyunlar için kullanılmaktan çıkıp, çok geniş kullanım alanlarına yayılmaya başlıyor. Bunlara en son örnek otomotiv sektöründen geldi.

Araba dizayn ederken, tasarım özelliklerinin fiziksel kuruluma uygun olabilmesi için oldukça zor ve zaman alıcı bir süreç olabiliyor. Bu yüzden Ford, arabaların dizayn sürecinde HoloLens başlıklarını kullanmak üzere Microsoft ile anlaşma yaptı.

Yeni Bir Gerçeklik

Ford’un tasarımcı ve mühendis ekibi HoloLens’i kullanarak sanal dünyada araçlarına yaptıkları değişiklikleri hızla modelleyebilecekler. Böylece karma gerçeklik olarak var olan bir modelin üzerine binen yeni değişiklikleri görmek çok daha kolay olacak.

Ford Tasarım Bölümü Müdür Yardımcısı Moray Callum, “Eski ve yeniyi yani kil modellerini ve hologramı birleştirebilmek gerçekten inanılmaz. Böylece tasarımcılar, daha şık ve zekice hazırlanmış araçlar hayal edebilecek, bunları hızlıca test edebilmek için de oldukça fazla zaman kazanmış olacaklar” diyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir