Geleceğe Hoş Geldiniz: Bitcoin Artık Uzaydaki Uydudan Gelecek

Bitcoin yazılım şirketi Blockstream; “Blockstream Uydu” ağının, uzaydan Dünya’ya kripto para göndereceğini ve böylece blockchain’e erişimin kısıtlı olduğu yerlerde olan insanların da bitcoin’e erişim sağlayabileceğini duyurdu.

Blockstream Uydu Ağı

Bitcoin yazılım şirketi Blockstream; internet bağlantısından bağımsız olarak insanlara, bitcoin’e erişimi ücretsiz olarak sağlayacak Blockstream uydu ağını duyurdu. Bu; hatta veri maliyetlerinin yüksek olduğu, yaşama standartlarının ve gelirlerin düşük olduğu yerlerdeki insanlar da dâhil olmak üzere neredeyse herkes için şifreleme akışını daha erişilebilir hale getirecek.

Blockstream uydu ağı, kripto parayı uzaydan aşağıya gönderecek ve böylece çok az kişinin bilgisayarında blockchain ağının desteklendiği yerlerde bulunan kişiler yine de bitcoin’e erişebilecekler. Ve Bitcoin merkezi olmadığı için, tüm dünyadan kullanıcılar bilgisayarlarında “tam düğüm (full node)” çalıştırdıkça bu sistem çalışır. Bu düğümler, blockchain ile ilgili topluluk kararlarına katkıda bulunur, şebekeyi güvende tutar ve işlemleri onaylar.

Tam düğüm çalıştırmak internetin ucuz ve erişilebilir olduğu yerlerde kolay olsa da, 2009’dan bu yana gerçekleştirilen bütün Bitcoin işlemlerini barındıran Bitcoin blockchain’in tam versiyonunu bulundurmanızı gerektiriyor. Bu internet erişiminin kısıtlı olduğu yerler için neredeyse imkânsız bir durumdu.

Blockstream uydu ağı yardımıyla bu kripto paraları doğrudan uzaydan ücretsiz olarak almak mümkün olacak. Ancak bunun için bazı donanımlara yatırım yapmanız gerekecek. Projenin GitHub dokümantasyonu, bir bit düğümünü çalıştırmak için; bir bilgisayar, bir alıcı, bir TV uydu çanağı ve bilgisayarınızın radyo frekanslarını almasını sağlayan bir USB çubuğa ihtiyaç duyacağınızı gösteriyor.

Kaynak: Futurism

Görsel: BTCManager

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir