Google Yeni Bir Haber Akışı Algoritması Tasarlıyor

Facebook, Twitter gibi birçok önemli sosyal platform, kullanıcılarına ulaşmak için haber akışlarına güveniyor. Google, bu alanda harekete geçerek tamamen kullanıcıların zevklerine ve davranışlarına göre tasarlanmış yeni bir içerik yayını sistemi başlattı.  

Google’ın sunduğu içerik akışı sistemi; Facebook ve Twitter’ın aksine herhangi bir sosyal etkileşim içermiyor, direkt ve sadece kullanıcıyı hedefliyor. Yeni sistem biraz yalın gözükse de, Google kullanıcılarına değer katacak yeni içeriklerle ilgilerini çekmeyi ve etkileşim sağlamayı deniyor.

Bir kullanıcının haber akışı, kendisinin Google Chrome arama ve tarama geçmişine dayandırılıyor. Aynı zamanda haber akışının daha kişiselleştirilmiş olabilmesi için Google’ın Gmail, Harita, Youtube ve Android gibi tüm çevrimiçi olanaklarından faydalanılıyor.

Google’da yapılan her arama, kullanıcının okumak istediklerini en iyi şekilde belirlenmesine katkı sağlar. Örneğin Galatasaray maç sonuçlarını arayan bir kişinin futbol ile ilgili haberlerle ilgilenebileceği sonucu çıkarılarak bu tip haberlerin kullanıcının haber akışına düşmesi sağlanır.

Haber akışı, kullanıcının kullandığı platformlardan veriler toplarken aynı zamanda kullanıcıların spor, teknoloji veya iş dünyasıyla ilgili içerikleri keşfetmesini ve takip edebilmesini sağlıyor. Süreç içerisinde haber akışı kullanıcının en çok ilgisini çeken içerikleri sunduktan sonra yeni önerilerde bulunmaya başlar.

Google yeni haber akışı algoritmasını; kişisel ilgilerin değişebilir olduğu dolayısıyla haber akışının da kullanıcının Google aramalarıyla şekillenebileceği fikri üzerine tasarladı. Algoritma, belirli konular artık aranmadığında veya okunmadığında fark ediyor ve yeni ilgilere göre şekilleniyor. Kullanıcı ayrıca herhangi bir noktada istediği zaman bir konuyu izlemeyi bırakabiliyor.

Google’ın tasarladığı yeni haber akışı kullanıcıya şu ana kadar tasarlanmış en iyi kişisel haber akışı deneyimini sunuyor. Yeni haber akışının, Google’ın toplayabildiği sınırsız veri kapasitesi ve sonsuz tercihe bağlı içerik sunabilme hedefiyle başarılı olacağı öngörülüyor.

Kaynak: Inc.

Posted by İpek Auf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir