Google’ın Kardeş Şirketi, Doğaya Saldığı 20 Milyon Sivrisinekle Hastalıklara Savaş Açtı

Sivrisinekler, geceleri uykumuzu bölerek bizi kaşınma krizlerine sokmanın yanında çok tehlikeli hastalıkların taşıyıcılarıdır. Google’ın da altında bulunduğu Alphabet’e bağlı olan ve eskiden Google X laboratuvarlarında yaşam bilimi konusunda çalışan Verily’nin yaptığı son çalışmalar, tehlikeli sivrinekleri durdurabilecek potansiyele sahip. Teknolojinin yardımını alan Verily, doğal yaşamla ilk mücadelesini vermeye hazırlanıyor.

California’nın Fresno bölgesinde bu sene sivrisineklerin sayılarında büyük bir artış meydana geldi. Zika virüsü ve dang hastalığı gibi çok tehlikeli tropikal hastalıkları taşıyan sivrisineklerin kontrol altına alınması için Google’ın kardeş şirketi Verily, Debug projesiyle devreye girdi.

Robot Tarafından Üretilen 20 Milyon Sivrisinek

Özel geliştirilen algoritmalara sahip robot sayesinde cinsiyet kontrolü yapılarak üretilen erkek sivrisinekler, “wolbachia” isimli özel bir bakteri ile kısırlaştırılıyorlar. Yalnızca dişi sivrisineklerin insanları ısırma özelliği olduğundan; bu özel üretim sivrisinekler, insanları ısırmıyorlar. Kısırlaştırılan erkek sivrisinek, hastalık taşıyan dişi sivrisinekle ilişkiye girerek üremesini engellemiş oluyor. Böylelikle, hastalık yeni jenerasyona aktarılamıyor. Wolbachia doğal bir bakteri ve 1967’den beri kullanılıyor. Üretilen özel sivrisinekler ise ABD Çevre Koruma Dairesi tarafından haşere kontrol amacıyla salınıyor.

Robotların kullanılma sebebi, kısırlaştırma ve cinsiyet ayrımı yapılan üremenin çok daha bir şekilde gerçekleştirilmesinin istenmesi. Doğru bir seçim yapmış olacaklar ki Fresno’da 20 milyon sivrisineği saldılar. Debug Fresno projesinin Amerika’da başarılı olması halinde sırada Avustralya, Brezilya ve Vietnam var.

Verily’nin YouTube hesabında paylaştığı ve projenin detaylarını açıkladığı video huzurlarınızda:


Kaynak: Business Insider

Posted by Çağatay Gültekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir